ŽYDĖJIMO KALENDORIUS

2022 06 09

Vaizdas VU Botanikos sode Kairėnuose keičiasi kone kiekvieną dieną – šiuo metu galime stebėti itin aktyvų augalų augimą – kasdien pražystančius augalus, besiskleidžiančius žiedynus. Vis dar galime gerėtis žydinčiomis alyvomis (Syringa), kurių ne tik vaizdas, bet ir kvapas vilioja iš toli. Šiuo metu sode karaliauja rododendrai (Rhododendron) ir vilkdalgiai (Iris).

RODODENDRYNAS. Ko gero, vienas laukiamiausių žydėjimų – rododendrai. Jau galima džiaugtis ir stebėti jų žydėjimą. Šiuo metu žydi visžalių ir vasaržalių rododendrų (Rhododendron) rūšys ir veislės, kerinčios žiedynų gausa, spalvomis ir kvapais.

DENDROLOGINĖSE KOLEKCIJOSE vis dar galime džiaugtis itin gausiu alyvų (Syringa) žydėjimu. Viskas priklausys nuo orų, tačiau kurį laiką jų žiedais, ir, žinoma, kvapu, dar galėsime mėgautis. Vasarą jau paskelbė pirmosios pražydusios rožės: Rosa pendulina 'Harstadt', R. spinosissima 'Harrions Yellow', Rosa 'Katri Vala', R. spinosissima 'Ormiston Roy' ir 'Single Cherry', R. omeiensis 'Pteracantha', R. 'Therse Bugnet'. Senosiose dendrologijos kolekcijose žydi smulkiažiedis skambenis (Halesia tetraptera) – labai retai auginamas ir matomas krūmas; pradeda žydėti puošnusis kalikantas (Calycanthus floridus), pražydo skėtinė magnolija (Magnolia tripetala), įvairios sausmedžių (Lonicera), karaganų (Caragana), putinų (Viburnum) rūšys. Netrukus galėsime stebėti geltonžiedžio kaštono (Aesculus flava), karolininio kaštono (A. neglecta), puošniosios kolkvicijos (Kolkwitzia amabilis), kvapiojo vytmenio (Zabelia tyaihyoni) žydėjimą.

ŽOLINIŲ DEKORATYVIŲ AUGALŲ KOLEKCIJOSE žydi vilkdalgiai (Iris). Jų žiedai iš tolo švyti įvairiomis spalvomis, formomis, dydžiu. Kviečiame aplankyti ir apžiūrėti alpinių augalų kolekciją, kuri po persodinimo ir pirmos žiemos naujoje vietoje sustiprėjo. Kasdien pasirodo nauji žiedai. Maloniai stebina gražūs česnakų (Allium) žiedynai, daugiametis linas (Linum perenne), geltonoji plėnuvė (Asphodeline lutea), viendienės (Hemerocallis) ir dar gausybė įvairiausių augalų rūšių. Šalia šios kolekcijos galima apžiūrėti šviesiamėgius augalus, pvz. eremūrus (Eremurus), palemonus (Polemonium), bajores (Centaurea), smaliukes (Viscaria), ir kt. Verta aplankyti šilropių (Sempervivum) kolekciją Akmenyne (parko pietiniame pakraštyje) ir parke – ant antrųjų dvaro rūmų pamatų. Jų spalvingos skrotelės džiugina, kylantys žiedynstiebiai sako, kad ilgai netrukus pamatysime naujas spalvas.

ĮVAIRIOSE VIETOSE ŽYDI NATŪRALIOS FLOROS AUGALAI. Parke dėmesį patraukia įvairiausi žoliniai augalai – vilnotasis vėdrynas (Ranunculus lanuginosus) – paparčiai, varpiniai augalai, miškinė notra (Stachys sylvatica), daugiažiedė baltašaknė (Polygonatum multiflorum) ir daug kitų. Tvenkinių vandens paviršiuje žydi paprastosios lūgnės (Nuphar lutea), standžialapė kurklė (Ranunculus circinatus),  pakrantėse – varpiniai, viksvos, geltonieji vilkdalgiai (Iris pseudacorus) ir kt.