ŠIANDIEN SODE, – RODODENDRYNO SPALVŲ FIESTA

Į Rododendryno spalvų fiestą savo geltonai oranžiniais tonais įsiliejo vasaržaliai rododendrai, populiariai vadinami azalijomis. Tarp daugybės iš Europos ir Šiaurės Amerikos kilusių veislių ir rūšinių augalų Rododendryno pakraštyje palei tvorą pražydo net 15 latviškų azalijų veislių, dar kelios pasitinka tik įėjus nuo tvenkinio pusės. Kaimynai latviai turi gilias rododendrų auginimo tradicijas ir selekcijos centrą Babytėje, netoli Rygos. Pas mus auga kelios dešimtys latviškų veislių. Visų jų autorius yra rododendrų selekcijos Latvijoje pradininkas ir ilgametis vadovas Rihards Kondratovičs (1932-2017).

1)  2) 3)

4)  5)

Nuotraukose: 1) rododendras (Rhododendron) 'Liesma'; 2) rododendras (Rhododendron) 'Dzintra'; 3) Rododendrynas VU Botanikos sode Kairėnuose; 4) rododendras (Rhododendron) 'Dita Krenberga'; 5) latviškų rododendrų veislių autorius Richards Kondratovičs

Su šiomis veislėmis pas mus atkeliavo ne tik gražūs augalai, bet ir dalelė Latvijos kultūros. Dauguma veislių pavadintos Latvijos mokslui ar kultūrai svarbių, žinomų žmonių vardais. Kitų pavadinimai yra gražūs latviški žodžiai, nusakantys žiedo spalvą, formą ('Liesma' – liepsna, 'Polarzvaigzne' – Šiaurinė žvaigždė), treti primena populiarius Latvijos prekių ženklus (kas nežino sausainių 'Selga'?). O 'Dzintra' skirta tiesiog visų Latvijos Dzintrų garbei.

Dauguma vasaržalių rododendrų net atšilus orams neskuba skleisti lapų, nes lapai neturi užgožti žiedų. Žydi geltona, oranžine spalva ir įvairiausiais raudonos spalvos atspalviais, kartais net įspūdingai tamsiais. Nedaug žydinčių baltai, o ir tokie žiedai paprastai turi dideles geltonas dėmes. Pražydus vasaržalėms veislėms, Rododendryne pasklinda stiprus aromatas, juo mėgautis reiktų saikingai!

1) 2) 3)

4) 5) 6)

7) 8) 9)

10) 11) 12)

13) 14) 15)

16) 17)

18) 19)

Nuotraukose: 1) rododendras (Rhododendron prinophyllum); 2) skleidžiasi rododendras (Rhododendron) 'Dzintra'; 3) rododendras (Rhododendron) 'Scintillation'; 4) leukotoja (Leucothoe keiskei); 5) rododendras (Rhododendron) 'Kalinka'; 6) atlantinis rododendras (Rhododendron atlanticum);  7) rododendras (Rhododendron yakushimanum); 8) rūdėtasi rododendras (Rhododendron ferrugineum); 9) dvi latviškos rododendrų (Rhododendron) veislės 'Alma Mater' ir 'Babites Levanda'; 10) rododendras (Rhododendron) 'Babites Levanda'; 11) rododendras (Rhododendron) 'Belkanto'; 12) rododendras (Rhododendron periclymenoides); 13–14) rododendras (Rhododendron prinophyllum); 15) grenlandinis gailis (Rhododendron groenlandicum); 16) rododendras (Rhododendron) 'Strawberry Ice'; 17) rododendras (Rhododendron) 'Saturnus'; 18–19) švelnusis rododendras (Rhododendron molle).