Vilniaus universitetas

MENIU

Trumpai apie svogūninius vilkdalgius

Po ilgo, tamsaus žiemos laikotarpio ateina pavasaris, o su juo ir pirmieji ilgai laukti žiedai. VU Botanikos sode auginame apie 260 rūšių ir veislių vilkdalgių, iš kurių pirmieji pražįsta svogūniniai vilkdalgiai. Apie juos trumpai papasakosime.

Svogūniniai vilkdalgiai – tai daugiamečiai svogūniniai augalai, priklausantys vilkdalginių (Iridaceae) šeimai, bebarzdžių vilkdalgių pogenčiui Hermodactyloides (Iridodictyum). Pogentis dar yra skirstoma į dvi atskiras sekcijas: Reticulatae ir Monolepsis. Išskirtinis bruožas tas, kad augalo svogūnėliai yra padengti tinkliniu lukštu. Lietuvoje labiau paplitusios rūšys priskiriamos pirmajai sekcijai (Iris reticulata, I. histrioides, I. danfordiae). Dalis svogūninių vilkdalgių yra kilę ir iki šiol aptinkami vidurinės Turkijos dalyje, Irane, Centrinės Azijos dalyje bei Pietų Europoje. Tai žemiausi vilkdalgiai užaugantys iki 10–15 cm aukščio, jų svogūnėliai yra apie 2,5 cm skersmens. Vainiklapių spalva gali varijuoti nuo violetinės su ryškiai geltona juostele iki geltonos ar mėlynos spalvų. Naujausios vilkdalgių veislės populiarėja, todėl tikimės, kad ateityje bus išvesta daugiau šių augalų veislių.

Kaip prižiūrėti svogūninius vilkdalgius, kad pirmųjų pavasarinių žiedų gausa džiugintų širdį? Pirmiausia, svogūniniai vilkdalgiai mėgsta saulėtas vietas. Geriausiai tinka derlingas bei drėgmės nesulaikantis, neutralus arba šiek tiek šarminis dirvožemis. Pernelyg drėgnas dirvožemis gali sukelti puvinį. Pastebėjus puvinį, rekomenduojama išpjauti pažeistą vietą, sergančius lapus nukirpti ir sudeginti. Atsižvelgiant į turimų veislių auginimo ypatybes, persodinus į naują vieta žiemai svogūninius vilkdalgius yra rekomenduojama pridengti eglišakėmis. Vienoje vietoje gali augti 3 metus. Tankiai suaugusius svogūnėlius reikia dalinti kas 3–5 metus, nes tankiai augdami jie pradeda nykti, bei prasčiau žydėti. Vilkdalgių svogūnėliai sodinami VIII mėn. pabaigoje – X mėn. pradžioje. Į 1 m2 sodinami 8 vnt. Sodinant svogūnėlius tarp jų siūloma palikti 10–15 cm atstumus. Sodinamoji medžiaga sodinama į 10–14 cm gylį. Kadangi svogūnėliai yra nedideli, siekiant jų „nepamesti“ siūlome specialius krepšelius svogūninėms gėlėms. Svogūniniai vilkdalgiai žydi 10–14 dienų, po to žiedai nuvysta, o augalo lapai auga toliau. Neišsigąskite, kai po žydėjimo augalo dalys (žiedai, lapai, stiebas) pradės gelsti ir džiūti, o iki birželio vidurio visai sunyks, – tai natūralus procesas. Po žydėjimo, prasidėjus ramybės periodui, svogūninių vilkdalgių laistyti nereikia. Patariama juos laikyti sausomis sąlygomis. Tręšti reikia du kartus : 1) pavasarį kompleksinėmis trąšomis NPK 12-8-16 + mikroelementais, 2) rudenį tręšiama 5-15-20 NPK.

Rekomenduojame žemaūgius, svogūninius vilkdalgius sodinti su panašaus aukščio ir žydėjimo laiko augalais. Svogūniniai vilkdalgiai žydi panašiu metu kaip ir krokai, žydrės, snieguolės. Pasirinkus tinkamo dydžio vazoną, svogūniniai vilkdalgiai gali būti auginami balkonuose ir terasose.

NUOTRAUKOSE: 1) svogūninius augalus rekomenduojama sodinti į krepšelius; 2) vilkdalgio svogūnėlis; 3) vilkdalgis 'George'; 4) vilkdalgis 'Katherine Hodgkin'; 5) tinklinis vilkdalgis (Iris reticulata).

1) 2) 3)

4)  5)