Vilniaus universitetas

MENIU

Ilgagalvis dobilas (Trifolium rubens L.)

Ilgagalvis dobilas (Trifolium rubens L.) – pupinių šeimos augalų rūšis. Lietuvoje ši rūšis labai reta, įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. Lietuvoje rūšis yra ties šiaurine paplitimo riba ir aptinkama pietinėje ir pietrytinėje dalyje. Augavietės randamos Alytaus, Lazdijų, Marijampolės, Trakų, Vilkaviškio, Vilniaus rajonuose. Kai kuriuose literatūros šaltiniuose minima, kad išlikęs tik Pietryčių Lietuvos rajonuose. Lietuvos saugomų augalų sąrašus rūšis įrašyta nuo 1962 m.

Tai daugiametis, (20)30-80 cm aukščio augalas su ilga, labai išsišakojusia, neretai šliaužiančia šaknimi ir pavieniu stiebu. Stiebas status, standus, nežymiai vagotas, dažnai rausvas, nešakotas, dažniausiai plikas arba kartais retais trumpais plaukeliais apaugęs (1 pav.). Žemutinių lapų lapkočiai ilgesni už lapelius, vidurinių – tokio pat ilgio kaip ir lapeliai, viršutinių – trumpesni už lapelius. Lapai susideda iš 3 labai trumpakočių lapelių; lapeliai pilkai žali, pliki, pailgai lancetiški, 3-8 cm ilgio ir 0,4-1,5 cm pločio, viršūnėje buki, kartais šiek tiek įlenkti, pakraštyje smulkiai aštriai dantyti, su tankiu iškiliu šoninių gyslų tinklu; prielapiai žali, pliki, plačiai lancetiški ar kiaušiniškai lancetiški, 0,4-1 cm pločio, žemutinių lapų – suaugę su lapkočiais per ⅔ ar net ¾ lapkočių ilgio, vidurinių ir viršūninių lapų – beveik per visą lapkočių ilgį, viršūnėje laisvi, lancetiški, nusmailėję, dažnai dantyti. Žiedynkočiai trumpi, vagoti, pliki, po 1-2 išaugę stiebų viršūnėse, apsupti viršūninių lapų. Žiedai įstriži, 13-16 mm ilgio, bekočiai, be pažiedžių, po 100 ir daugiau susitelkę iš pradžių kiaušiniškose, vėliau voliškose arba beveik cilindriškose, 4-8(10) cm ilgio ir 2-3,5 cm pločio, tankiose galvutėse. Taurelė vamzdiška, 12 mm ilgio su 20 neryškių gyslų; jos vamzdelis 4-6 mm ilgio, gelsvas, kartais rausvas, stačiai nukirstas, su tankiu plaukelių žiedu žiotyse; danteliai lancetiškai yliški, vienagysliai, dažnai rausvi, apaugę šeriškais plaukeliais: 4 viršutiniai ir šoniniai 2-4 kartus trumpesni už vamzdelį, apatinis 1,5-2,5 karto ilgesnis už vamzdelį, dažnai siekia vainikėlio viršūnę. Vainikėlis purpurinis, rečiau šviesiai raudonas ar balsvas; vainiklapių nageliai suaugę į vamzdelį; burės lakštelis trikampiškai kiaušiniškas, šiek tiek atlenkta viršūne ir su mažomis auselėmis pagrinde; irklai siaurai lancetiški, beveik tokio pat ilgio kaip ir burė, su ryškiomis mėsingomis auselėmis, nežymiai ilgesni už laivelį. Mezginė bekotė, su 2 sėklapradžiais. Ankštys kiaušiniškos, vienasėklės. Sėklos kiaušiniškos, 2-2,5 mm dydžio, suplotos, gelsvos, vėliau rausvai rudos, su smulkiais rudais taškeliais, matinės; šaknelė lenkta, siekia ½-¾ sėklaskilčių ilgio.

1 pav. Ilgagalvio dobilo (Trifolium rubens L.) vegetatyviniai ūgliai

Žydi birželio-liepos mėn. hemikriptofitas.

Tai šviesomėgis, medingas, dekoratyvus augalas. Gerai pakenčią sausrą. Auga velėniniuose karbonatiniuose dirvožemiuose, esančiuose sausuose šlaituose, sausose pievose, sausuose retuose mišriuose ir lapuočių miškuose, pamiškėse, miškų aikštelėse. Kai kur auginamas soduose.
Populiacijos įvairaus dydžio, dažniausiai negausios. Įvairaus dydžio plotuose randami pavieniai augalai arba iki 20 augalų grupės, dauguma augalų žydi ir dera.
Paplitęs Europoje ir Pietvakarių Azijoje. Priklauso submediteraniniam floros elementui.

Nyksta keičiant augavietes, per daug intensyviai ganant, per anksti šienaujant, suarus pievas.
Taikomoji reikšmė. Jaunas nupjautas duoda vertingą pašarą. Bręsdamas medėja, jo pašarinė vertė krinta ir gyvulių blogiau ėdamas.


Parengė Vyr. botaninių kolekcijų kuratorė Violeta Stakelienė 2018-11-06

LITERATŪROS SĄRAŠAS:
1. Aleksandravičiūtė B., Bagdonaitė A., Butkienė S., Butkus V., Čibiras L., Galinis V., Jankevičienė R., Labanauskas B., Lazdauskaitė Ž., Lekavičius A., Lukaitienė M., Margolytė R., Morkūnas A., Murkaitė R., Natkevičaitė-Ivanauskienė M., Navasaitis A., Navasaitis M., Raškauskas V., Ribokaitė B., Snarskis P., Stancevičius A., Šarkinienė I., Urbonas A., Vilkevičiūtė N. „Lietuvos TSR flora IV“ Vilnius: Mokslas, 1971
2. Lekavičius A. „Vadovas augalams pažinti“ Vilnius: Mokslas, 1989
3. Obelevičius S. „Nuostabus augalų pasaulis“ Vilnius: Arlila, 2000
4. Rašomavičius V. „Lietuvos raudonoji knyga“ Vilnius: Lututė, 2007
5. Vilkonis K. K. „Lietuvos žaliasis rūbas. Atlasas“ Kaunas: Lututė, 2001
6. http://www.botsodas.lt/indexplantarum/view/id/15213