Vilniaus universitetas

MENIU

Hortenzijų, tinkamų auginti Lietuvos sąlygomis, kolekcija

Hortenzijos, tai vasaržaliai, rečiau visžaliai krūmai, lianos, rečiau – nedideli medeliai. Pasaulyje priskaičiuojama iki 80 šiai genčiai priklausančių rūšių, kurios daugiausiai paplitusios Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Šiuo metu, tai labai populiarus augalas ir pasaulyje išvedama labai daug naujų hortenzijų veislių. Dažniausiai selekcininkai pasaulyje išvedinėja didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla Thunb. Ser.) veisles, kurios žiedynai pasižymi ne tik savo dydžiu, bet ir ypatingai ryškiais žiedais.

Vilniaus universiteto botanikos sode siekiama sukurti tinkamiausių Lietuvoje auginti hortenzijų kolekciją. Atrenkamos labiausiai prisitaikiusios Lietuvos sąlygomis augti hortenzijų rūšys ir veislės. Veislės atrenkamos pagal jų dekoratyvines savybes, kurios labiausiai reprezentuoja hortenzijų dekoratyvinių požymių įvairovę.

Hortenzijų istorija Europoje prasidėjo 1736 m., kai Anglijoje pirmą kartą buvo pristatyta šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens L.), atvežta iš Šiaurės Amerikos, kaip natūraliai ten paplitusi rūšis.  

Į Lietuvą hortenzijos atkeliavo XIX a. Vilniaus universiteto botanikos sode kolekcija pradėta kaupti 1969 m. Pirmieji kolekcijos augalai (rūšys) buvo auginami iš sėklų. Šiuo metu Vilniaus universiteto botanikos sode priskaičiuojama 13 rūšių, varietetų ir 42 veislės hortenzijų.

Hortenzijų kolekcijai atrenkamos geriausiai atlaikančios žiemos šalčius hortenzijos, kurios gali augti 4-6 šalčio atsparumo zonoje. Taip pat atsižvelgiama į žiedynų spalvų įvairovę bei augalo galutinį aukštį. Parenkant šviesiųjų hortenzijų (Hydrangea arborescens L.) veisles, vertinamas ir žiedų sterilumas-fertilumas. Į kolekciją įtraukiamos ir kitokiais bruožais išsiskiriančios hortenzijų veislės, pvz. kaip lapų spalva ir forma, neįprasta žiedo ar žiedyno spalva bei forma ir kt.

Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata) ‘Bocraflame‘

sin. COCTAIL; MAGICAL CANDLE

 

Apie 1,5  m aukščio krūmas arba medelis. Lapai tamsiai žali, palaipsniui nusmailėjantys, pjūkliški. Žiedai susitelkę viršūniniuose ūgliuose į šluoteles. Besiskleidžiantys žiedai balti, šviesiai žalsvi, vėliau nusidažo tamsiai rausva spalva.

Šiurkščioji hortenzija (Hydrangea aspera) ‘Haopr012‘

sin. HOT CHOCOLATE

 

1,5 – 2 m aukščio ir panašaus pločio krūmas. Lapai ovalūs, palaipsniui nusmailėjantys. Viršutinė lapų pusė tamsiai žalia su rudu atspalviu arba visai ruda, apatinė – šokolado spalvos. Žiedai rausvi, alyviniai, melsvi, susitelkę skydiškuose, viršūniškuose 15 – 30 cm skersmens žiedynuose. Žydi gegužės - rugsėjo mėn.

Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea anomala subsp. petiolaris (Siebold & Zucc.) E. M. Mc Clint.)

Liana iki 12 metrų aukščio. Prie medžių kamienų, uolų, sienų ar kitų paviršių kabinasi orinėmis šaknelėmis.
Lapai beveik apskriti, plačiai kiaušiniški arba ovalūs, pjūklišku pakraščiu, tamsiai žali, odiški, blizgūs, priešiniai, 5-10 cm ilgio.
Dvilyčiai žiedeliai smulkūs, balti arba žalsvi, susitelkę į skydiškus žiedynus (iki 25 cm skersmens). Žiedyno pakraščiuose ant ilgesnių kotelių išsidėstę didesni balti sterilūs žiedai. Žydi liepą-rugpjūtį, nužydėję žiedynai išsilaiko iki pavasario, o kartais ir visus kitus metus.

Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata) ‘Limenlight‘

Apie 2 m aukščio krūmas arba nedidelis medelis. Ūgliai rausvai rudi, truputį plaukuoti. Lapai ovalūs ar kiaušiniški, 7 - 15 cm ilgio, tuputį nusmailėję, pjūkliški. Viršutinė pusė tamsiai žalia, plika arba truputį plaukuota, apatinė  - šviesiai ištisai ar prie gyslų plaukuota. 'Limenlight' žiedai gausūs, ryškiai balti ar žalsvai balto atspalvio. Žydi liepos - rugpjūčio mėnesį. 

 

 

 

 

 

 

 Informaciją parengė Raimonda Azarovičienė, dendrologinių kolekcijų grupės vadovė, 2022 m.