Vilniaus universitetas

MENIU

Piliarožė (Althaea)

Aukštoji piliarožė - Althaea rosea L.
Vaistinė svilarožė - Althaea officinalis L.

Dedešviniai - Malvaceae Juss.

Šiame straipsnyje bus aptartos dvi rūšys: vaistinė svilarožė (Althaea officinalis L.) ir aukštoji piliarožė (Althaea rosea L.). Graikiškai altainein - gydyti.

Aukštosios piliarožės sinonimai: malva, dedešva
Vaistinės svilarožės sinonimai: piliarožė ybiškė, švelnioji ybiškė, šliažas, žiugis
 

Vaistinė svilarožė Althaea officinalis L.

Vaistinė svilarožė tai daugiametis 60-150 cm aukščio augalas. Stiebas vienas arba keli, status, padengtas plaukeliais. Žiedai išsidėstęvuo stiebo vidurio link viršūnės. Dažniausiai būna 1-5 žiedai lapų pažastyse. Lapai 5-15 cm ilgi, žali ir padengti plaukeliais, apatiniai apskriti, viršutiniai dažniausiai širdiški, gali būti nelygiai dantyti, nusmailėjusia viršūne. Žydi liepą-rugpjūtį. Dauginasi sėklomis.

Vaistinės svilarožės savybės: raminanti kosulį, lengvinanti atsikosėjimą, greitinanti medžiagų apykaitą, minkštinanti odą, laisvinanti vidurius, diuretikas. Manoma, kad vaistinės svilarožės veikliosios medžiagos padeda susidaryti gleivėms, karkalams, drėkina plaučių gleivinę, tonizuoja, aktyvina skrandžio gleivinę mažina rūgštingumą, stabdo kraujavimą, padeda gyti burnos ertmės opoms, skatina pieno susidarymą krūtyse. Kai kurių autorių nuomone vaistinė svilarožė padeda pašalinti inkstų akmenis.

Vaistinė žaliava: vaistinės svilarožės daugumoje naudojamos šaknys (Althaea radix), taip pat gali būti naudojami ir lapai (Althaea folium). Šaknys kasamos anksti pavasarį (balandį) arba vėlai rudenį (spalį). Kaip vaistinė žaliava naudojamos antrų - trečių metų šaknys, lapai renkami nuo liepos iki spalio.

Dažniausiai gydymo tikslais naudojami antpilai (užpilai): 1-2 arbatiniai šaukšteliai susmulkintų šaknų arba lapų užpilami 500 ml (0,5 l) šalto arba verdančio vandens. Gydant kvėpavimo takų ligas labai svarbūs polisacharidai kurie skyla karštame vandenyje, todėl patariama naudoti vėsų vandenį. Užpilą laikyti iki 12 val. nukošti. Gerti po 1-2 valgomuosius šaukštus kas 2 val.

Labai vertingas svilarožės sirupas, kuris derinamas su kitomis mikstūromis nuo kosulio arba kartu su čiobrelių arbata.
Veikliosios medžiagos: šaknyse kaupiasi polisacharidai, gleivės (5-10%), pektinai, fitosterinas, mineralinės medžiagos. Lapuose - gleivės (6-9%), eterinis aliejus, flavanoidai.

Prieš naudojant svilarožių preparatus būtina pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.
 
 
Tuščiavidurė aukštoji piliarožė Althaea rosea L.

Aukštoji piliarožė, Labai dekoratyvus dvimetis arba daugiametis, plačiai paplitęs sodų ir darželių augalas. Stiebas aukštas, status, apaugęs plaukeliais dažniausiai 2 - 2,5 m. Aukščiausia piliarožė Lietuvoje - iki 4,45 m aukščio - 2004 metais užaugo vilnietės Vitalijos Blažienės sodyboje Prūdiškių kaime. Tai užfiksavo agentūra " Factum". Žiedai įvairių spalvų, išskyrus mėlyną. Žiedai gali būti išsidėstę po vieną ar sukibę po 2-3 lapų skrotelėse, dažniausiai tai tuščiaviduris žiedas 10 - 15 cm skersmens. Tačiau yra ir labai dekoratyvių pilnavidurių formų. Žiedyne žiedai pradeda žydėti nuo apatinės stiebo dalies, ir palaipsniui kyla į viršūnę. Lapai širdiški, apaugę plaukeliais. Dauginasi sėklomis.

Manoma, kad aukštosios piliarožės kilmės vieta yra Azija, iš kur buvo atvežta į Europą. Rasta XVI amžiaus rašytinių duomenų, kad jau tais laikais aukštosios piliarožės lapų, sėklų ir šaknų nuovirai ir antpilai buvo naudojami virškinimo ir kvėpavimo sistemų sutrikimams gydyti.

Vaistinės savybės: dauguma medicininių ir vaistažolių knygų neišskiria aukštosios piliarožės kaip vaistinio augalo. Tačiau kiti autoriai teigia, kad Althaea rosea tinka kaip kosulį, bronchitą, gastritą gydanti priemonė.

Vaistinė žaliava: žiedai (Althaea flos), šaknys (Althaea radix), sėklos (Althaea fructus) ir lapai (Althaea folium). Vaistinės dalys renkamos taip pat kaip ir vaistinės svilarožės.

Be to sudžiovinti piliarožių žiedai derinant įvairių spalvų žiedus ir pridėjus džiovintų rugiagėlių žiedų gali būti puiki kambario puošmena, o jei į tokį mišinį pridėti sudžiovintos levandų ir čiobrelių žiedų medžiagos, gausite nuostabiai kvepiančią kambario puošmeną. Juodos spalvos piliarožių žiedai gali būti naudojami kaip vyno, audinių ir vilnos dažai.

Tiek vaistinė svilarožė, tiek aukštoji piliarožė yra labai dažnos darželių ir sodo gėlės.

Vaistinės svilarožės ir piliarožės mėgsta saulėtas vietas ir trąšias lengvesnes dirvas.
 
Parengė A. Varnaitė

2005.08.12