Vilniaus universitetas

MENIU

Kolkvicija (Linnaea, syn.Kolkwitzia)

Puošnioji kolkvicija - Kolkwitzia amabilis Graebn.

Sodo karalaite gegužės pabaigoje - birželio pirmoje pusėje galima laikyti šeivamedinių (Caprifoliaceae) šeimos augalą puošniąją kolkviciją.
Tai lapus metantis 2 - 4 m aukščio krūmas stačiomis šakomis. Jų viršūnės, tačiau, nulinkusios žemyn. Jauni ūgliai būna labai plaukuoti, vėliau pliki. Sena žievė rusva, pleišėjanti.
Lapai priešiniai, plačiai kiaušiniški, 3 - 7(9) cm ilgio su nusmailėjusia viršūne ir apvaliu pamatu, abipus tamsiai žalios spalvos, plaukuoti, taip pat ir palei gyslas apatinėje pusėje.
Žiedai varpelio pavidalo, jo atbraila turi 5 mažus plaukuotus liežuvėlius. Vainikėlis yra 1,5 cm ilgio, geltonai oranžine vidine puse ir rožine išorine puse. Žydi gegužės - birželio mėn. priklausomai nuo orų. Vaisiai 7 - 10 mm ilgio labai plaukuoti riešutėliai (?) dėžutės. Tėvynė: Vidurio Kinija.
 

VU Botanikos sodo Dendrologijos skyriuje auginama nuo 1978 m. pavasario, kuomet nedideli daigeliai buvo pervežti iš senosios Botanikos sodo vietos Vingyje. Ji žydi ir dera kasmet. Tik ypatingai šaltomis žiemomis, kurių per šį 26 metų laikotarpį pasitaikė trys, buvo smarkiai apšalusi. Įprastomis žiemomis išsilaiko normaliai nedengiama, nukenčia tik nesuspėję sumedėti ūgliai. Pasodinta vidutinio drėgnumo priesmėlio dirvoje, auginama vejoje, pavasarį patręšiama mineralinėmis trąšomis. Žiedus sukrauna ant vaisinių trumpųjų šakų. Nuo žiedų gausumo šakos dar labiau išlinksta ir žydėjimo įkarštyje atrodo nepaprastai puošniai. Iš čia augalo pavadinimas, lotyniškas ir lietuviškas. Žydi apie 2 - 2,5 savaitės, jeigu nebūna didelių karščių. Švelniai rožinė žiedų spalva yra labai maloni akiai, o kvapai ir žiedadulkės - bitėms.
Kolkvicijos krūmai pas mus užaugo iki 1,8 - 2,0 m. Kitų augalų užuovėjoje, nedideliame magnolijos šešėlyje jaučiasi gerai ir vėjams pučiant, ir saulei svilinant. Rūšiai būdinga savybė daugintis šakninėmis atžalomis. Bet jų būna nedaug, ypač, kai auginame vejoje. Pasidauginti ją galima ir pusiau sumedėjusiais auginiais, nors šaknijasi sunkiai. Šviežiai surinktas sėklas sėjant iš rudens, pavasarį galima džiaugtis puikiais sėjinukais.
Puošnioji kolkvicija gali būti bet kurio sodo puošmena, nes krūmo forma patraukli, šakos grakščiai išlinkusios, žydi kasmet. Nereikli priežiūrai. Tačiau jeigu auginsite vidutinio drėgnumo, orui pralaidžioje, purioje humusu patręštoje dirvoje, tikrai vešės. (Pertręšti nepatartina). Nemėgsta dirvų su aukštu gruntiniu vandeniu.
 
Gintarėlė Jurkevičienė,

2004.03.15 skelbta 2004.05.02