Vilniaus universitetas

MENIU

Alyvos (Syringa)

Alyvos - Syringa


Manęs dar nebuvo
Alyvos žydėjo
Manęs nebus jau
Jos vėliai žydės
Ir kris jų lapeliai
Nuo saulės ir vėjo
Kaip smėlio saujelės
Ant mano širdies 
(S.Nėris)
Alyvos - pavasario, gamtos atgimimo simbolis. O kiek sukurta eilėraščių, dainų, baladžių, nutapyta nuostabiausių paveikslų.
Kvapnioje žiedų kekėje dažniausiai ieškome penkialapių, ar šešialapių žiedelių, kurie sakoma neša laimę, tereikia šį žiedelį suvalgyti ar sudžiovinti.

Beje, Anglijoje, alyvos laikomos liūdesio žiedais dėl švelniai violetinės spalvos( kaip mirusio žmogaus). Anglų patarlė sako, kad kas nešioja alyvų žiedus, niekad nenešios vestuvinio žiedelio. Jei mergina gauna dovanų alyvų šakelę, reiškia vaikinas atsisako jos rankos.

Gr. Syringion - dūdelė, ilgas vainikėlio vamzdelis. Alyvos (Syringa L.) yra alyvmedinių (Oleacae ) šeimos augalai.
Gamtoje daugybė rūšių (kininės, amūrinės, indinės, stambialapės, persinės, pūkuotosios, svyrančios, gauruotosios) ir porūšių.
Labiausiai dekoratyvios yra  Syringa vulgaris L. - paprastosios alyvos. Dauguma veislių kilusių būtent iš jos .

Pirmieji alyvų selekcininkai buvo prancūzai tėvas ir sūnus Viktoras ir Emilis Lemuanai. Nuo 1878 iki 1950 metų išvedė daugiau kaip 200 veislių, dauguma jų pateko į pasaulinį aukso fondą.

Veislės tarpusavyje skiriasi žiedo ir žiedyno dydžiu, bei sandara, jų spalva, aromatu, žydėjimo periodu ir laiku.
Šiuo metu Botanikos sodo kolekcijoje gausu įvairių veislių (foto galerija) - apsilankykite pas mus pavasarį - tikrai nenusivilsite. Rasite apie 140 pavadinimų alyvų .
Savaime auga Pietryčių, Centrinėje ir Pietų Europoje, bei Rytų Azijoje. Lietuvoje pradėtos auginti dvarų parkuose, sodybose prieš kelis šimtus metų.

Užauga iki 4-5 metrų aukščio. Lapai priešiniai, kiaušiniški arba širdiški, lygiakraščiai.

Žiedai kvapūs, paprasti, pusiau pilnaviduriai ar pilnaviduriai susitelkę iki 12 cm ilgio šluotelėse. Žydi gegužę, birželį.
Vaisius - dėžutė.

Prancūzų tyrinėtojų nuomone, alyvų kvapą lemia cianido rūgštis, kurios ir nedidelis kiekis labai nuodingas visiems gyvūnams. Šios rūgšties yra ir alyvų lapuose, kurie turi gydomąjį poveikį. Liaudies medicina pataria ilgai negyjančiai žaizdai naudoti alyvų lapelius. Poveikis neįtikėtinas. Lapus reikia dėti ant žaizdos ką tik nuskynus ir nuplovus vandeniu. Keisti, kai tik lapelis apvysta.
.
Rūšinės alyvos dauginamos sėklomis, veislinės - skiepijant, auginiais ar in vitro .

Daugelis sodina alyvas, bet retai kas susimąsto apie sodinamosios medžiagos kokybę . Norėdami pasisodinti alyvos krūmą savo kieme, dažniausiai prašome kaimyno, atskirdami nuo krūmo atžalą.

Šiuolaikiniai biotechnologijos metodai sudaro galimybes auginti augalus mėgintuvėliuose (padauginti mikrovegetatyviškai). Tokiu būdu galima dauginti ir alyvas. Iš motininio augalo imamas pumpuras, sterilizuojamas įvairiais sterilizavimo agentais ir kultivuojamas maitinamojoje terpėje, sterilioje aplinkoje (mėgintuvėlyje, 1 pav.) . Terpėje augalai pradeda tįsti, vėliau citokininų pagalba inicijuojama naujų ūglių proliferacija.

Pagrindinis rizogenezę stimuliuojantis veiksnys yra auksinai, todėl padidinama jų koncentracija. Šis procesas trunka apie 1-6 savaites.
Atitinkamo dydžio ūgliai su šaknimis persodinami į žemę, kur auginami iki 15 cm. aukščio. Tokį augalą galima persodinti į atvirą gruntą (2 pav.)

Mikrovegetatyvinis dauginimo būdas reikalauja daug darbo sąnaudų ir pakankamai brangus, bet pasiteisina, nes mėgintuvėliuose išaugintos alyvos greičiau auga, atsparesnės virusinėms ir grybinėms ligoms. Antrais, trečiais metais pradeda žydėti.
 
 
1 pav. Mikrovegetatyviniu būdu padaugintas alyvos ūglis.
 

2 pav.15 cm aukščio alyvas galima sodinti į atvirą gruntą.
 
Alyvų atžalas patartina šalinti, o senesnius krūmelius būtina genėti, išpjaunant senus stiebus , paliekant naujus taisyklingus ūglius. Kreivus stiebus nupjaukime po žydėjimo arba žiemos pabaigoje. Jei pasodinote jauną krūmelį nukirpkite žiedynus, taip augalas greičiau įsišaknys ir sustiprės.

Alyvos mėgsta derlingas laidžias, neužmirkstančias, neutralios reakcijos ar truputį kalkingas dirvas. Žiemai ar užterštam orui atsparios, nukenčia nuo ligų ar kenkėjų.

Ir trumpa kalbos pamokėlė . Kaip primena dr. V. Baronienė, žodis "alyvos" yra daugiskaitinis daiktavardis ( vartai, marškiniai - šių daiktavardžių nevartojame vienaskaitoje). Alyva - yra mašinų tepalas...

Jei norite alyvas pražydinti Kalėdoms, nusiskinkite rudenį šakelę su jau susiformavusiais žiediniais pumpurais, įkiškite į žemę ir pastatykite šaltoje vietoje, kad šiek tiek pašaltų. Mėnesį prieš norimą pražydimą įmerkite šakeles į 30 Celsijaus laipsnių vandenį ir palaikykite 6-8 valandas. Po to pastatykite šiltoje ir šviesioje vietoje.
Irena Žiemytė ir Rasa Ryliškienė

2006 m. vasaris 10 d.