Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

NIJOLĖS KALINAUSKAITĖS (SUOMIJA) PIEŠINIŲ PARODA „KERPĖS IR SAMANOS“

Nijolės Kalinauskaitės (Suomija) piešinių paroda „Kerpės ir samanos“ VU Botanikos sodo Muziejuje (Kairėnų g. 43, Vilnius) liepos 4–27 d., penktadienį ir savaitgalį 10.00–19.00 val. Parodos atidarymas liepos 4 d. 13.00 val.

Apie autorę ir parodą

„Gimiau 1957 m. sausio 27 d. Panevėžio raj. Krekenavos miestelyje. Sesuo, aš ir metais jaunesnis brolis augome vienkiemyje, visai netoli Krekenavos. Mūsų namą supo didžiulis senų obelų sodas, pro sodybą tekėjo Nevėžio upė. Abu tėvai buvo veterinarijos gydytojai, tais tamsiais tarybiniais laikais dirbo nuo ryto iki vakaro. Mano prisiminimuose išlikę galvijų ir kiaulių be galo didelių fermų vaizdai, taip pat po darbo grįžtantys pavargę tėvai.                  

Kartu gyveno ir mūsų senelis, mamos tėtis, su juo leisdavome ištisas dienas prie Nevėžio ar nuostabiame obelų sode, eidavome aplankyti šimtamečio ąžuolo. Vėliau tėvai persikėlė netoli Vilniaus ir mes visi trys vaikai mokėmės M. K. Čiurlionio vardo meno mokykloje, dailės skyriuje. Sesuo su broliu pasuko dailininkų keliu, o aš įstojau į Vilniaus universitetą. Mano rankose atsirado biologės diplomas, tačiau visuomet mane lydėjęs noras piešti neišblėso, atvirkščiai – su metais tik stiprėjo.

Dar mokydamasi universitete, pradėjau iliustruoti botaninės krypties knygas, vadovėlius aukštosioms mokykloms. Tuo metu sukūriau daugybę mokomųjų plakatų studentams, doc. Irenos Šarkinienės, doc. Česlavos Pocienės paskaitoms. O kai pradėjau dirbti Vilniaus universiteto Botanikos ir genetikos katedroje, prof. Marija Natkevičaitė-Ivanauskienė paprašė tada rašomai Lietuvos florai nupiešti kelias iliustracijas. Taip prasidėjo mano kaip iliustratorės takelis, virtęs į platų kelią.

Prof. Antanas Minkevičius kartu su Tekle Rudzinskaite rašė pirmąjį kerpių apibūdintoją, jam nupiešiau apie 70 iliustracijų. Po to sekė doc. Vytauto Galinio vadovėliai aukštosioms mokykloms, doc. Ričardo Kazlausko Lietuvos drugiai, Simono  Pileckio Lietuvos vabalai, bendroje knygoje su prof. Jonu Naujaliu nupiešiau virš 100 kerpsamanių iliustracijų ir dar daug kitų.

1999 m. išvykau stažuotėn į Suomiją, Helsinkio universitetą. Nuo tada pradėjau dirbti mažesniuose ir didesniuose bendruose Suomijos ir kitų šalių samanų tyrimų moksliniuose tyrimuose bei projektuose. Nuo 2004 m. dirbu Helsinkio universiteto Botanikos sode, persikėliau gyventi į Helsinkį, kur gyvenu iki šiol.

Daugybė ekspedicijų po Suomijos miškus, ilgalaikių ir trumpesnių projektų samanų sistematikos ir populiacinių tyrimų srityje vykdymas, darbas Helsinkio universiteto herbariume ir biologinių mokslinių straipsnių iliustravimas yra mano pagrindinis darbas Helsinkio universitete.

Gyvendama Suomijoje nuo 2012 m. pradėjau tapyti portretus, peizažus ir įvairias kompozicijas aliejiniais dažais, vėliau akrilu. Šiais metais dalyvavau prof. Timo Koponeno projekte, piešiau naujas Philonotis genties samanų rūšis rastas Japonijoje ir Kinijoje. Taip pat dalyvauju kituose Helsinkio universiteto mokslinių darbuotojų projektuose, piešiu naujas mokslui žiedinių augalų rūšis, rastas Azijoje, Pietų Amerikoje ir kitur.“

Nijolė Kalinauskaitė

Šioje parodoje demonstruojami originalūs samanų ir kerpių piešiniai, N. Kalinauskaitės sukurti 2005 ir 2007 m. Suomijos miškų tyrimo instituto užsakymu (UPM). Šiam projektui buvo nupiešta apie 140 samanų ir kerpių rūšių. Parodoje taip pat demonstruojami plakatai su šiais piešiniais. Plakatai buvo išdalinti visoms Suomijos mokykloms kaip vaizdinė priemonė.

KAS: Nijolės Kalinauskaitės (Suomija) piešinių paroda „Kerpės ir samanos“.

KUR: VU Botanikos sodo Muziejuje (Kairėnų g. 43, Vilnius).

PARODOS ATIDARYMAS: liepos 4 d. 13.00 val.

KADA: paroda veiks liepos 4–27 d., penktadienį ir savaitgalį 10.00–19.00 val.