SODO RĖDA: ŠIAUDINIŲ SODŲ RIŠIMO STOVYKLA

Besidžiaugdami šiaudinių sodų tradicijos įtraukimu į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, kviečiame į rugpjūčio 9–11 d. vyksiančią sodų rišimo stovyklą „Sodo rėda“, skirtą tiek įgudusiems, tiek pradedantiesiems, šio meno subtilybių išmokti norintiems rišėjams.

Kasdien pirmoje dienos pusėje stovyklos dalyvių lauks paskaitos ir meistrų kūrybos pristatymai, o po to – įvairios šiaudinių sodų, jų elementų rišimo dirbtuvės. „Sodo rėdoje“ amato paslaptimis ir žiniomis apie savo krašto šiaudinių sodų tradicijas dalinsis tiek Lietuvos, tiek kaimyninių šalių meistrai. Stovykla taip pat taps puikia proga ne tik daugiau sužinoti apie šiaudų meno tradicijas, bet ir pažinti šiuolaikines šiaudinių sodų interpretacijas.

Dirbtuves ves: šiaudinių sodų meistrės Zita Kumpelienė (Vabalninkas), Jūratė Bytautė (Zapyškis), Rasa Družienė (Krekenava), Jurgita Treinytė (Kaišiadorys), Raimonda Kiminaitė (Šiauliai), Vida Sniečkuvienė (Vilkija), amatininkas Mantvydas Vilys (Švenčionėliai).
Užsienio svečiai: Tomasz Krajewski ir Małgorzata Krajewska (Lenkija); Anna Deynega ir Lyudmila Kamenchuk (Ukraina).
Kur: stovykla vyks VU Botanikos sode Kairėnuose.

DIRBTUVIŲ PROGRAMA:

PENKTADIENIS, rugpjūčio 9 d.
10:30–11:00 VEKC pristatymas
11:00–12:00 Mantvydo Vilio kūrybos pristatymas: kodėl sodai? Kodėl simboliai? Kodėl etninė kultūra?
12:00-13:00 Pietūs
• Šiaudinių sodų dirbtuvės (Vida Sniečkuvienė)
• Šiaudinės žvaigždės rišimas (Jūratė Bytautė)
• Mini šiaudinių sodų rišimas (Rasa Družienė)
• Dangaus sodų konstravimas (Mantvydas Vilys)
14:30–15:00 Pertrauka
• Šiaudinių sodų dirbtuvės (Vida Sniečkuvienė)
• Šiaudinės žvaigždės rišimas (Jūratė Bytautė)
• Mini šiaudinių sodų rišimas (Rasa Družienė)
• Dangaus sodų konstravimas (Mantvydas Vilys; iki 16:30)

ŠEŠTADIENIS, rugpjūčio 10 d.
10:30–11:00 VEKC pristatymas
11:00–12:00 Tomasz Krajewski ir Małgorzata Krajewska pristatymas apie Pająki tradiciją Liublino krašte (lenkų, lietuvių kalbomis)
12:00–13:00 Pietūs
• Šiaudinių sodų dirbtuvės (Vida Sniečkuvienė)
• Kubinio sodo rišimas (Zita Kumpelienė)
• Pająki (lenkiškas sodų atitikmuo) dirtbutvės (Tomasz Krajewski ir Małgorzata Krajewska)
• Sodų raštų pagrindai (Raimonda Kiminaitė)
• Šiaudinių žaisliukų dirbtuvės (Jurgita Treinytė)
14:30–15:00 Pertrauka
• Šiaudinių sodų dirbtuvės (Vida Sniečkuvienė)
• Kubinio sodo rišimas (Zita Kumpelienė)
• Sodų raštų pagrindai (Raimonda Kiminaitė)
• Šiaudinių žaisliukų dirbtuvės (Jurgita Treinytė)

SEKMADIENIS, rugpjūčio 11 d.
10:30–11:00 VEKC pristatymas
11:00–12:00 Anna Deynega kūrybos pristatymas ir paskaita apie šiaudinių papuošalų pynimą (ukrainiečių, lietuvių kalbomis)
• Šiaudinių sodų dirbtuvės (Jurgita Treinytė)
• Rutulio vėrimas ir jo galimybės (Raimonda Kiminaitė)
• Šiaudinės žvaigždės rišimas (Rasa Družienė)
• Šiaudinių papuošalų pynimas (Ukrainos tradicija) (Anna Deynega ir Liudmyla Kamenchuk)
• Ritininio sodo rišimas (Zita Kumpelienė)
14:30–15:30 Pertrauka
• Šiaudinių sodų dirbtuvės (Jurgita Treinytė)
• Rutulio vėrimas ir jo galimybės (Raimonda Kiminaitė)
• Šiaudinės žvaigždės rišimas (Rasa Družienė)
• Ritininio sodo rišimas (Zita Kumpelienė)

Pastaba: programa gali nežymiai keistis. Registracija į dirbtuves renginio metu – daugiau informacijos artėjant renginiui.

Vienos dienos kaina: 33 eur
Trijų dienų kaina: 81 Eur
Bilietus galima įsigyti čia: https://bit.ly/4bbm962

Perkant visų dienų bilietą suteikiama dovana. Į kainą įskaičiuotas VU Botanikos sodo lankytojo bilietas. Pietumis rūpinasi patys dalyviai.
Renginio partneris: VU Botanikos sodas.
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba.