Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

SODO ALYVŲ KALNO ŽIEDYNŲ ĮVAIROVĖ

Jau šį savaitgalį vyks sodo Kairėnuose 50-mečiui skirtas „Piknikas alyvose“. Gegužės 18-19 d. vyksiančiame dienų piknike lankytojų lauks ne tik gausiai žydinčios alyvos, renginio programoje – džiazas, šokėjų ir chorų pasirodymai, lankytojus pasitiks amatininkai ir menininkai, kulinarai ir prekybininkai, nemokamos ekskursijos ir parodos. Pernai pavasarį pirmą kartą sode surengtas „Piknikas alyvose“ pritraukė tūkstančius lankytojų. 

Vienintelis Lietuvoje Alyvų kalnas, esantis VU Botanikos sode Kairėnuose, šiemet lankytojus pasitiks pagausėjusia alyvų kolekcija. Alyvų kalne šių augalų skaičius perkopė pusės tūkstančio ribą, čia iš viso auginami net 176 alyvų rūšių, porūšių ir veislių augalai. Tai yra gausiausia ir įvairiausia alyvų kolekcija Lietuvoje bei viena iš didžiausių Baltijos jūros valstybių regione. 

 

VU Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorius Marius Rimkevičius kviečia iš arčiau susipažinti su sodo alyvų įvairove. Gegužės 18 ir 19 d. vyksiančiame „Piknike alyvose“ kuratorius edukacinių renginių metu papasakos apie alyvų kolekciją ir atsakys į lankytojų klausimus. 

Kuratoriaus M. Rimkevičiaus teigimu, šiųmetis alyvų žydėjimas sode tikrai išskirtinis. Tokio gausaus įvairiaspalvių žiedynų „derliaus“ nematėme jau keletą metų. Beveik visi krūmai pasipuošė kvapniais žiedais arba besiruošiančiais sprogti ne mažiau ryškiais pumpurais. Malonus žiedynų aromatas lankytojus pasitinka jau kolekcijos prieigose, o įvairūs kvapų atspalviai panirus į kolekciją svaigina, traukia ir atpalaiduoja. Būtent įvairiausių spalvų ir kvapų derinys yra išskirtinė alyvų savybė.

Daugelio sode auginamų alyvų rūšių kilmės vieta – Rytų Azija, tačiau daugiausia jų veislių yra sukurta kryžminant paprastųjų alyvų rūšies (Syringa vulgaris L.) augalus, kilusius iš Balkanų. Pastarųjų veislių daugiausia ir VU Botanikos sode, kur joms specialiai parinktas šlaitas.

Alyvų žiedai skirstomi į 7 spalvines grupes – baltus, violetinius, melsvus, alyvinius, rausvus, raudonus ir purpurinius. Visą šią spalvų gamą kolekcijoje lankytojai tikrai ras. Iš pasaulyje žinomų 20 alyvų (Syringa L.) genčiai priklausančių rūšių, VU Botanikos sodo alyvų kolekcijoje auginama 10.

Pirmieji kolekcijoje sužydėjo hiacintinių alyvų (Syringa x hyacinthiflora) krūmai. Kolekcijoje jų yra keturios veislės, o puošniausios tarp jų šiuo metu – švelniai rausva prancūziška ‘Buffon’ ir melsvai rausva kanadietiška ‘Royal Purple’.

Įsibėgėjus hiacintinių alyvų žydėjimui, iš jų estafetę sėkmingai perėmė gausus paprastųjų alyvų (Syringa vulgaris L.) būrys.

Paprastųjų alyvų veislių sodo Alyvų kalne lankytojai ras net 150. ‘Konigin Luise’ veislės alyvos išvestos Vokietijoje, krūmai traukia akį švelniai baltų žiedynų gausa.

Purpurinės spalvos sodrumu išsiskiria legendinės Prancūzijos selekcininkų Lemoine dinastijos atstovų išvesta ‘Pasteur’ veislė. Jai nenusileidžia, o žiedų dydžiu netgi lenkia ukrainietiška ‘Topaz’ veislė.

Žiedyno dydžiu, tankumu gali pasigirti prancūziška ‘Ami Shott’ veislė. Rausvi pumpurai ir prasiskleidę melsvi žiedai sukuria švelnų pastelinį vaizdą.

Viena iš nedaugelio dvispalvius žiedus turinčių alyvų – tai latviškos veislės ‘Gaistošais Sapnis’ krūmų šakos, šiuo metu linkstančios nuo žiedynų gausos. Šios alyvų veislės vainiklapiai švelniai melsvi, o kraštai balti. Iš tolo akį traukia margalapės ‘Aucubaefolia’ alyvos, išvestos Prancūzijoje. Jų mėlyni pilnaviduriai žiedai neįprastai nuspalvinti geltonai žalių lapų fone.

Kolekcijoje taip pat auga 40 vėliau žydinčių įvairių rūšių ir veislių alyvų krūmų. Šios alyvos akį džiugins jau besibaigiant paprastųjų alyvų žydėjimui. Beje, VU Botanikos sodo laboratorijoje dauginamos lankytojams dar nematytos alyvų rūšys ir veislės, kurios auginamos medelyne ir ateityje bus perkeltos į Alyvų kalną. Informaciją parengė VU Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorius Marius Rimkevičius. 

3
6
9

Nuotraukose:

1. Paprastosios alyvos ‘Katherina Havemeyer’ (Syringa vulgaris  ‘Katherina Havemeyer’)

2. Hiacintinės alyvos ‘Buffon’ (Syringa x hyacinthiflora ‘Buffon’)

3. Paprastosios alyvos ‘Sensation’ (Syringa vulgaris  ‘Sensation’)

4. Paprastosios alyvos ‘Saint Joan’ (Syringa vulgaris  ‘Saint Joan’)

5. Paprastosios alyvos ‘Pasteur’ (Syringa vulgaris ‘Pasteur’)

6. Paprastosios alyvos ‘Aucubaefolia’ (Syringa vulgaris ‘Aucubaefolia’)

7. Paprastosios alyvos ‘Gaistošais Sapnis’ (Syringa vulgaris ‘Gaistošais Sapnis’)

8. Paprastosios alyvos ‘Topaz’ (Syringa vulgaris ‘Topaz’)

9. Paprastosios alyvos ‘Konigin Luise’ (Syringa vulgaris ‘Konigin Luise’)