Šiuo metu VU Botanikos sodą puošia tulpių žiedai! Į Vakarų Europą tulpės XVI amžiuje atkeliavo iš Turkijos, o dėl žiedų formų, spalvų ir atspalvių įvairovės tulpės yra vieni dekoratyviausių ir populiariausių augalų pasaulyje. Akis glosto ir gausus sodo dekoratyvinių obelių, anksčiau vadintų rojaus obelaitėmis, žydėjimas. Dekoratyvinių obelų kolekcijoje, kurioje rasite ir Lietuvoje sukurtų obelų veislių, žiedlapiai labai skirtingi: nuo baltų iki švelniai rausvų, ryškiai raudonų. Kviečiame pasigrožėti tulpių ir dekoratyvinių obelų nuotraukų galerija ir užsukti į sodą!
Tulpių veislė 'Gintarinė Lietuva'. Triumfo tulpės (3 grupė). Autorius F. J. Ligthart, įdomu tai, kad lietuviškai pavadinta veislė išvesta Nyderlanduose.
Tulpių veislė 'Monte Carlo'. Tai pilnavidurės ankstyvosios tulpės (2 grupė). Veislė užregistruota 1955 m. Labai dekoratyvi, ilgos žydėjimo trukmės veislė, turinti įspūdingus ir kvapius žiedus.
'Oxford'. Darvino hibridinės tulpės (4 grupė). Gerai besidauginanti, labai dekoratyvi, tvirta veislė, žiedai stambūs.
'Claudia'. Lelijažiedės tulpės (6 grupė). Užregistruota 1998 m., aut. J.W. Reus Bloembollen B.V., De Goorn (Nyderlandai). Ilgai žydinti, dvispalvė tulpė.
'Rebellious Yellow'. Šerkšnotosios tulpės (7 grupė).
'Doll‘s Minuet'. Žaliažiedės tulpės (8 grupė). Užregistruota 1968 m. (aut. Konijnenburg & Mark). Vėlyvos, vidutinės žydėjimo trukmės tulpės, tinka želdynams, skynimui.
'Miranda'. Pilnavidurės vėlyvosios tulpės (11 grupė). Užregistruota 1981 m. (aut. J.A. v. Gent & Sons, C.A. Verdegaal). Gerai besidauginančios, vidutinės žydėjimo trukmės tulpės.
Tulipa humilis var. pulchella. Priklauso kitoms tulpių rūšims, jų veislėms ir hibridams (15 grupė). Savaime auga Turkijoje ir Irane, Europoje auginama nuo XIX a.
Kiti sode žydintys augalai:
Žydrė 'Pink Sunrise' (Muscari 'Pink Sunrise'). Tai daugiametis svogūninis žolinis geofitas.
Daugiažiedė margutė (Fritillaria imperialis). Seniausias dekoratyvinis svogūninis augalas, kuris 1576 metais iš Turkijos pateko į Vienos aukštuomenės sodus ir tik po to pasiekė Europos gėlių mylėtojų sodus. Tėvynė – Indijos, Afganistano, Irano kalnų regionai. Į Europą įvežtas kaip kultūrinis augalas. Dabartinį Fritillaria imperialis vardą augalui davė K. Linėjus. Žinomi liaudiški augalo vardai Europoje: “Marijos ašaros‘‘ (dėl kabančio nektaro žiedo dugnelyje), “Cezario karūna‘‘. Po šimtmečių kultivavimo, margutės auga kiekvienoje Europos šalyje.
Paukštpienė (Ornithogalum fimbriatum). Natūraliai auga Balkanuose ir Turkijoje. Žiedynkočiai trumpi, žiedai puošnūs (vainiklapių vidus baltas, išorėje baltas su žaliais dryžiais), lapai labai dekoratyvūs, jų išorinė pusė padengta šviesiais, trumpais ir tankiais plaukeliais.
Akis glosto gausus sodo dekoratyvinių obelių, anksčiau vadintų rojaus obelaitėmis, žydėjimas.
Informacija apie žydinčias tulpes ir kitus augalus pasidalijo VU Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Janina Puočiauskienė.