KVIEČIAME APSILANKYTI: SODE ŠIUO METU ŽYDINČIŲ AUGALŲ ĮVAIROVĖ

VU Botanikos sodas jau džiugina ryškiaspalviais pavasario žiedais. Dalis augalų šį pavasarį pražydo keliomis dienomis ar net keliomis savaitėmis anksčiau, nei įprasta.

Abejingųjų nepaliks įspūdinga sodo Magnolijų kolekcija. Magnolijos – tikri žydintys stebuklai, jų žiedai – tarsi meno kūriniai, stebinantys savo dydžiu, forma ir spalvų gama. VU Botanikos sode, dendrologinėse kolekcijose ir magnolijų slėnyje galima grožėtis žydinčiomis japoninėmis, žvaigždinėmis ir plačiažiedėmis magnolijomis.

Magnolijų žydėjimas – ypatingas įvykis sodui. Čia auga 14 magnolijų rūšių ir 15 veislių, džiuginančių lankytojus įvairiais žiedais: nuo baltos iki violetinės spalvos.

Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijose – pats vidutinio ankstyvumo narcizų žydėjimo metas. Žydi skirtingos jų veislės, pelniusios ir tarptautinius apdovanojimus.

Staigus pavasario šilumos pliūpsnis Lietuvoje, atkeliavęs iš Afrikos, stipriai paskatino šių augalų vegetaciją. Narcizai šiemet pražydo bent 10 dienų anksčiau. Sodo kolekcijoje netgi pradėjo žydėti viena kita vėlyvųjų narcizų veislė (jos įprastai žydi gegužę).

Rododendryne jau kuris laikas akis džiugina pavasarinė erika (Erica carnea), viršūnžiedė pachisandra (Pachysandra terminalis), taip pat ir Saržento vyšnios (žinomos kaip sakuros, Prunus sargentii).

Jei atidžiau pasižvalgysite, pamatysite itin originalius japoninio puošmedžio (Cercidiphyllum japonicum) žiedus. Japoninė oriksa (Orixa japonica) stebina mažų žiedų aromatu, o rododendrai (Rhododendron) 'April Snow' ir 'April Rose', auksinis rododendras (R. aureum) – gražiais žiedais ir žiedynais.

Rododendras (Rhododendron) 'April Snow'
Japoninis puošmedis (Cercidiphyllum japonicum)

Verta atkreipti dėmesį į šaukštį (Petasites japonicus), kuris auga prie japoniško sodo tvenkio. Žiedynai ypač įspūdingi.

Dendrologinėse kolekcijose gausiai žydi geltonžiedė sedula (Cornus mas), forsitijos (Forsythia). Kaip minėta, gausiai žydi magnolijos: japoninės (Magnolia kobus), žvaigždėtosios (Magnolia stellata), plačiažiedės (Magnolia x loebneri). Skleidžiasi lelijažiedės magnolijos (Magnolia liliiflora). Jau žydi virgininė ostrija (Ostria virginiana). Džiugins šeivamedžių (Sambucus) žiedynai.

Forsitija (Forsythia)
Magnolijų žydėjimas.

Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijose akį patrauks ryškių spalvų gausa. Užsukite pasigrožėti žydinčiomis įvairių raktažolių (Primula) rūšimis ir veislėmis, šilagėlėmis (Pulsatilla),  hiacintais (Hyacinthus), bergenijomis (Bergenia). Jau minėti visų mylimi ir daugelyje sodų auginami narcizai (Narcissus) stebins savo rūšių ir veislių gausybe. Žydi žydrės (Muscari), eleborai (Helleborus), įvairių rūšių margutės (Fritillaria). Itin dekoratyviais žiedais išsiskiria kanadinė sangvinarija (Sanguinaria canadensis f. multiplex).

Pavasarinė raktažolė
Margutės

Kviečiame atkreipti dėmesį į Alpinių augalų kolekciją – tai kalnų augalai, augantys įvairiose buveinėse ir prisitaikę prie įvairių klimato sąlygų. Dalis augalų jau žydi.

Aktyvus ir gausus natūralios floros augalų žydėjimas. Susipažinkite su galbūt dar nematytais augalais ar jų rūšimis. Dauguma žinome plukę (Anemone), tačiau ar žinote, kad Lietuvoje yra savaime paplitusios 3 plukių rūšys, tai – geltonžiedė plukė (Anemone ranunculoides), baltažiedė plukė (Anemone nemorosa) ir lieknoji plukė (Anemone sylvestris). Gausiai žydi pavasarinis švitriešis (Ficaria verna) ir pražangialapė blužnutė (Chrysosplenium alternifolium), paprastasis kiškiakopūstis (Oxalis acetosella).

Geltonžiedė plukė (Anemone ranunculoides)
Paprastasis kiškiakopūstis (Oxalis acetosella)

Pasirodė krūmokšninės žliūgės (Stellaria holostea L.) žiedai, žydi pavasariniai pelėžirniai (Lathyrus vernus). Įspūdingai žydi paprastasis klevas (Acer platanoides), paprastosios ievos (Prunus padus), gausiai žydi kalninis serbentas (Ribes alpinum).

ŽYDINTYS SODO AUGALAI:

RODODENDRYNE:

pavasarinė erika (Erica carnea)
viršūnžiedė pachisandra (Pachysandra terminalis)
ankstyvasis baltvas (Abeliophyllum distichum)
Saržento vyšnios (sakuros, Prunus sargentii)
japoninis puošmedis (Cercidiphyllum japonicum)
japoninė oriksa (Orixa japonica)
rododendras (Rhododendron) 'April Snow', 'April Rose'
auksinis rododendras (R. aureum)
šaukštis (Petasites japonicus)

DENDROLOGINĖSE KOLEKCIJOSE:

paprastoji ieva 'Colorata' (Prunus padus)
geltonžiedė sedula (Cornus mas)
forsitijos (Forsythia)
magnolijos (Magnolia), įvairios rūšys ir veislės:
japoninė magnolija (Magnolia kobus)
žvaigždėtoji magnolija (Magnolia stellata)
plačiažiedė magnolija (Magnolia x loebneri) ‘Merill‘
virgininė ostrija (Ostria virginiana)
kalninis serbentas (Ribes alpinum)
paprastasis buksmedis (Buxus sempervirens)
kraipusis gluosnis 'Bijdorp' (Salix matsudana)
skleidžiasi lelijažiedė magnolija (Magnolia liliiflora) ‘Betty’ ir kt.
virgininė ostrija (Ostria virginiana)
ankstyvoji veigelė (Weigela praecox)

ŽOLINIŲ DEKORATYVINIŲ AUGALŲ GRUPĖS KOLEKCIJOSE:

raktažolių (Primula) rūšys ir veislės
šilagėlės (Pulsatilla)
hiacintai (Hyacinthus)
bergenijos (Bergenia)
narcizai (Narcissus)

žydrės (Muscari)
eleborai (Helleborus)
margutės (Fritillaria)
kanadinė sangvinarija (Sanguinaria canadensis f.multiplex)