SUŽYDĖJO VU BOTANIKOS SODO ALPINIŲ AUGALŲ KOLEKCIJA!

Sužydėjo VU Botanikos sodo Alpinių augalų kolekcija – visi sodo lankytojai jau gali pasigrožėti spalvingaisiais ir grakščiais kalnų augalais, ir tam visai nereikia vykti į Alpes ar tolimus žemynus!

Dalijamės 10-ties sode auginamų žydinčių alpinių augalų nuotraukomis ir įdomiąja informacija apie juos. Ir kviečiame suskubti registruotis į pažintinį renginį „VU Botanikos sodo Alpinių augalų kolekcija“, kurio metu sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Viktorija Guseva Jums papasakos apie liūtpėdę, alpinį astrą, žemaūgę sumedėjusią kulkšnę, raudonžiedį kryžmenį ir daugelį kitų kalnų augalų.

1

Alpinių augalų kolekcijos Europos regione, prieškalninėje juostoje, auginama gražiais apvaliais žiedynais išsiskirianti gvaizdė (Armeria pseudarmeria (Murr.) Mansf; nuotr. 1). Tai 20-40 cm aukščio prie pagrindo sumedėjęs kuokštinis daugiametis augalas, priklausantis pliumbaginių (Plumbaginaceae) šeimai. Žiedų spalva – nuo šviesiai rožinės iki baltos, žiedai susitelkę į apvalius žiedynus. Žydi birželio-liepos mėn. Gamtoje paplitusi pietvakarių Europoje, auga sausose, akmenuotose pievose. Auga iki 350 m virš jūros lygio.

2

Alpinių augalų kolekcijos Europos regione, subalpinėje juostoje, auga prožirnis (Genista sagittalis L.; nuotr. 2). Tai kiliminis iki 25 cm aukščio puskrūmis, priklausantis pupinių (Fabaceae) šeimai. Lotynų k. saggitalis reiškia „strėlės formos“ – šakelė panaši į virbą su antgaliu. Šakelių galuose geltoni žiedai yra susitelkę į kekės pavidalo žiedynus. Žydi birželio mėn. Gamtoje prožirnis yra paplitęs rytų, pietryčių, pietvakarių ir vidurio Europoje, Turkijoje: auga šviesiuose miškuose, pievose, uolėtuose šlaituose. Augalas auga iki 2300 m virš jūros lygio.

3

Europos regione, alpinėje juostoje, auginamas žemaūgis kiliminis putoklis (Saponaria pumila Janchen; nuotr. 3). Tai iki 10 cm aukščio daugiametis žolinis augalas, priklauso gvazdikinių (Caryophyllaceae) šeimai. Žiedai rožiniai, stambūs, iki 2-2,5 cm skersmens. Kai visas augalas apsipila žiedais, atrodo tartum rožinis debesėlis. Žydi birželio-liepos mėn. Gamtoje paplitęs vidurio ir pietryčių Europoje, auga 1900-2600 m virš jūros lygio.

4

Europos regione, alpinėje juostoje, auginama retos spalvos vanagutė (Pilosella aurantica subsp. aurantica; nuotr. 4). Tai 25-40 cm aukščio skrotelinis, kiliminis daugiametis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Lotynų k. aurantiaca reiškia „oranžinis“, augalo graižai oranžiniai su raudonu atspalviu. Po 3-12 jie susitelkę į skėčio pavidalo derinius. Žydi birželio-rugpjūčio mėn., negausiai pakartotiniai gali žydėti rudenį. Gamtoje paplitusi vidurio ir pietryčių Europoje – ganyklose, alpinėse pievose. Auga 1500-2600 m virš jūros lygio.

5

Europos regione, alpinėje juostoje, auga liūtpėdė (Leontopodium nivale subsp. alpinum (Cass.) Greuter; nuotr. 5), dar žinoma kaip edelveisas. Genties pavadinimas – Leontopódion – kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „liūto letena“. Žiedynas panašus būtent į ją. Tai iki 20-30 cm aukščio kuokštinis, kiliminis, žolinis daugiametis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Žiedynas sniego baltumo. Žydi birželio-liepos mėn., gamtoje liūtpėdė paplitusi vidurio, pietvakarių, pietryčių ir rytų Europoje, Ukrainoje. Auga žolėtuose bei uolėtuose šlaituose, 1700-3400 m virš jūros lygio.

6

Alpinių augalų kolekcijoje Europos regione, alpinėje juostoje, auginamas alpinis astras (Aster alpinus L.; nuotr. 6). Tai 10-35 cm aukščio žolinis, kiliminis daugiametis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Graižai sudaryti iš vamzdiškų geltonų ir liežuviškų mėlynai violetinių ar rožinių žiedų. Žydi birželio-liepos mėn. Gamtoje paplitęs šiaurės, rytų, pietvakarių ir pietryčių Europoje, Kaukaze, Sibire, vakarų Azijoje, Kinijoje. Auga pievose, uolėtose ir akmenuotose vietose subalpinėje ir alpinėje juostose.

7

Europos regione, alpinėje juostoje, auginama žemaūgė sumedėjusi kulkšnė (Astragalus semperviens Lam; nuotr. 7). Tai 5-20 cm aukščio krūmas, šakelės ilgos, besidriekiančios palei žemę, viršutinėje šakų dalyje tarp lapų susiformuoja žiedai. Žiedai 2-3 cm ilgio, balti su purpuriniu atspalviu, po keletą susitelkę į kekės pavidalo žiedynus. Lapai sudėtiniai plunksniški, porinių lapų viršuje yra dygliukas. Lapai žali, plaukuoti. Žydi birželio mėn., gamtoje paplitusi vidurio, pietryčių ir pietvakarių Europoje. Auga uolėtose vietose, plyšiuose 900-2800 m virš jūros lygio.

8

Šiaurės Amerikos regione, prieškalninėje juostoje, auginama mėlynais žiedais pasipuošusi pietinė barškė (Baptisia australis (L.) R. Br.; nuotr. 8). Tai 90-120 cm aukščio kompaktiškas žolinis daugiametis augalas, priklausantis pupinių (Fabaceae) šeimai. Žiedai – nuo mėlynos iki mėlynai violetinės spalvos, susitelkę į ilgus kekės pavidalo žiedynus. Lapai trilapiai, žali. Žydi birželio-liepos mėn. Gamtoje paplitusi Kanadoje ir JAV, auga atvirose pievose, miško pakraščiuose, palei upelių pakraščius.

9

Temperatinės Azijos regione, kalninėje juostoje, auginamas raudonžiedis kryžmenis (Phuopsis stylosa (Trin.) Hook.f. ex B. D. Jacks; nuotr. 9). Tai 20-30 cm aukščio kiliminis medingas puskrūmis, priklausantis raudinių (Rubiaceae) šeimai. Žiedai vamzdelio formos, ryškiai rožiniai, susitelkę į apvalius žiedynus. Žydi birželio-liepos mėn. Gamtoje paplitęs Kaukaze ir pietvakarių Azijoje, auga lapuočių miškuose, pievose, šlaituose.

10

Sodo Naujosios Zelandijos regione auginama Cotula sgualida Hook. f (nuotr. 10). Tai įdomus 2-5 cm aukščio žemaūgis kiliminis daugiametis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Lapai plunksniškai suskaldyti, žalios ir bronžinės spalvos. Graižai geltonos spalvos. Žydi birželio mėn. Gamtoje paplitęs pietinėje ir šiaurinėje Naujosios Zelandijos salose, mėgsta atviras vietas, aptinkamas iki subalpinės juostos.

Pasakojimu apie Alpinių augalų kolekciją pasidalijo VU Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Viktorija Guseva.