VU BOTANIKOS SODO RODODENDRŲ KOLEKCIJOJE – ŽYDĖJIMO PIKAS

Sode šiuo metu – tikra žydėjimo fiesta! Didelėje ir labai įvairioje VU Botanikos sodo rododendrų kolekcijoje – jau pats žydėjimo pikas. Sunku aprėpti visą kolekcijos įvairovę: joje virš 300 augalų pavadinimų! Todėl šį kartą atidžiau aptarsime vieną iš didžiausių ir populiariausių rododendrų grupių – lapus metančias azalijas.

1

Kolekcijoje jų turime 17 rūšių ir virš 60-ties veislių. Šiais spalvingais ir dažnai kvapniais augalais selekcininkai susidomėjo dar XIX a. pradžioje, kai tik pirmosios rūšys iš Šiaurės Amerikos pasiekė Europą.  Tuomet buvo atvežti baltai žydintys ir stipriai, net aštriai kvepiantys lipnusis (Rhododendron viscosum, nuotr. 1) ir šviesusis (Rhododendron arborescens, nuotr. 2) rododendrai, ne mažiau kvapnus rausvažiedis (Rhododendron prinophyllum, nuotr. 3), oranžine spalva žydintis medetkinis rododendras (Rhododendron calendulaceum, nuotr. 4) ir kitos rūšys. Jas galite pamatyti mūsų kolekcijoje.

3

4 5

Panašiu metu, XVIII-XIX amžių sandūroje, Europoje pradėtos auginti ir dar dvi giminingos azalijų rūšys: itin kvapnus geltonžiedis rododendras (Rhododendron luteum, nuotr. 5) iš Europos pietryčių ir švelnusis rododendras (Rhododendron molle) iš Kinijos bei jo japoniškasis porūšis (Rhododendrin molle ssp. japonicum, nuotr. 6) gelsvais ir lašišinės spalvos žiedais.

6

Pirmosios veislės, išvestos kryžminant šiuos iš skirtingų žemynų kilusius augalus, pasirodė Belgijoje, Gento miesto apylinkėse apie 1830 m. Krūmai buvo augūs, gražios lajos, žiedai ir žiedynai nedideli, bet jau rūšims nebūdingų spalvų, kartais pusiau pilnaviduriai.

VU Botanikos sodo kolekcijoje auga keletas XIX a. pabaigoje išvestų Gento hibridų, vienas jų – 'Il Tasso' (nuotr. 7). Tai augus plačiašakis, apie 2 m aukščio ir pločio krūmas nedideliais, pusiau pilnaviduriais lašišinio atspalvio žiedais. Atsparus šalčiui, kasmet žydi gausiai ir ilgai. XX a. pradžioje iniciatyvą perėmė anglai – Exbury ir Knap Hill medelynų veislės jau stebina dideliais, ryškių švarių spalvų žiedais. Jos ir dabar tebėra populiarios ir plačiai auginamos. XX a. antroje pusėje į selekciją įsitraukė vokiečių, olandų, mūsų kaimynų latvių selekcininkai. Naujausios veislės pasižymi neįprastais spalvų deriniais, itin ryškiomis spalvomis, įdomia žiedo forma, kartais labai vėlyvu žydėjimu ar kitais išskirtinumais.

7

Šviesusis rododendras (Rhododendron arborescens) – natūraliai paplitęs JAV rytinės pakrantės drėgnuose mišriuose miškuose, upių, pelkių pakrantėse. Žiedai balti, kartais vos rausvi, kvapnūs, su aštroku cinamono atspalviu. Europoje auginamas jau daugiau kaip 200 metų, dažnai naudojamas selekcijoje.

Lipnusis rododendras (Rhododendron viscosum) – plačiai paplitęs visoje rytinėje JAV pakrantėje, auga drėgnuose kalnų miškuose, upelių pakrantėse, gali augti net šlapynėse. Žiedai smulkūs, balti, stipraus aštroko kvapo. Europoje auginamas nuo XVIII a. pirmosios pusės.

Rausvasis rododendras (Rhododendron prinophyllum) – rūšies arealas yra nuo JAV pietryčių iki Kanados. Auga kalnuotose vietovėse, miškinguose šlaituose, upelių slėniuose. Žiedai rausvi, įvairaus tamsumo, kvapnūs. Europoje auginamas nuo 1812 metų, naudojamas selekcijoje.

Medetkinis rododendras (Rhododendron calendulaceum, nuotr. 8) – paplitęs JAV rytinėje pakrantėje, Apalačų kalnuose, mišriuose miškuose bei plikuose kalnų šlaituose. Žiedai įvairaus atspalvio geltonai oranžiniai, abrikosiniai, raudonai oranžiniai. Kvapas silpnas, aštrus, primena gvazdikėlių. Europoje auginamas nuo XIX a. pradžios ar anksčiau.

Geltonžiedis rododendras (Rhododendron luteum) – tai vienintelė Europos azalija. Žiedai įvairių geltonos spalvos atspalvių, stipraus, saldaus kvapo. Kaip kultūrinis augalas žinomas nuo 1792 metų, dažnai auginamas, dažnai naudojamas selekcijoje.

Japoninis rododendras (Rhododendrin molle ssp. japonicum) – natūraliai paplitęs Japonijoje, auga saulėtuose kalnų šlaituose. Žiedai oranžinės, lašišinės spalvos, jų kvapas vos juntamas. Europoje auginamas nuo XIX a. pirmosios pusės.

'Parkfeuer' (nuotr. 9) – ryškiai, intensyviai raudoni žiedai, tikrai „parko liepsna“. Veislė išvesta 1969 m. Vokietijoje, autorius – Hans Hachmann. 'Klondyke' (nuotr. 10) – labai sodri, net rusvumo turinti geltona spalva ir užuomina į aukso karštinę. Veislė išvesta iki 1947 m. Anglijoje (Exbury medelynas), autorius – Lionel de Rothschild.

'Riga' (nuotr. 11) – stambus, puošnus krūmas švelniais rausvais žiedais. Veislė išvesta 1961 m. Latvijoje, autorius – Rihards Kondratovičs. 'Toucan' (nuotr. 12) – balti žiedai su didžiule ryškiai geltona dėme. Veislė išvesta iki 1941 m. Anglijoje (Knap Hill medelynas), autorius – Anthony Waterer.

Dar daugiau spalvingųjų rododendryno augalų išvysite nuotraukų galerijoje, kurioje rasite ir skirtingų veislių aprašymus.

10

11 12

Išskirtiniu pasakojimu ir dalies augalų nuotraukomis pasidalijo VU Botanikos sodo vyr. botaninių kolekcijų kuratorė Ramunė Žemgulytė.

Visą nuotraukų albumą iš VU Botanikos sodo rododendryno rasite čia.