VU BOTANIKOS SODE – TULPIŲ ŽYDĖJIMO METAS

Šiuo metu VU Botanikos sodą spalvomis paįvairina gausiai žydinčios tulpės! Į Vakarų Europą tulpės atvežtos XVI amžiuje iš Turkijos. Dėl žiedų formų, spalvų ir atspalvių įvairovės ankstyvojo žydėjimo tulpės yra vieni dekoratyviausių ir populiariausių augalų. Tinka skynimui, želdynams, pražydinimui žiemą.

1

Tulpės – tai lelijinių šeimai priskiriami daugiamečiai svogūniniai, žoliniai pavasario efemeroidai. Pasaulyje žinoma kelios dešimtys tūkstančių tulpių veislių ir rūšių. Tulpės skirstomos į keturis skyrius (pagal žydėjimo laiką) ir 15 grupių (pagal kilmę, žydėjimo ankstyvumą, augalo stambumą ir žiedus).

2-oji grupė – pilnavidurės ankstyvosios tulpės. Tai viena seniausių grupių – auginamos nuo XVII-ojo amžiaus, dauguma – žemaūgės, žiedai pilnaviduriai, senesnių veislių žiedai nedideli, naujų – palyginti stambūs. Ankstyvosios tulpės pražysta balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje.

Veislė ‘Monte Carlo’ (1955 m., Nyderlandai) – labai dekoratyvi, žiedai pilnaviduriai, ilgai žydinti, kvepianti, tinka želdynams, skynimui, atspari grybinėms, virusinėms ligoms (nuotr. 1). Apdovanojimai: 1993 m. Award of Garden Merit (Royal Horticultural Society).

4-oji grupė – Darvino hibridinės tulpės. Ši grupė išskirta tik 1960 m., vidutinio ankstyvumo (pražysta gegužės pradžioje), aukštos (60-65 cm.), žiedai stambūs, bokalo formos, ant stiebo – vienas žiedas.

Veislė ‘Golden Oxford’ (1959 m., A. Overdevest, Nyderlandai) – žiedas bokalo formos, geltonas, su siaura raudona gija kraštuose, mažai išsiskleidžia saulėje (nuotr. 2).

2

Veislė ‘Eric Hofsjo’ (1957 m., Van Tubergen, Nyderlandai) – labai stabili, puošni, žiedai bokalo formos, tinka želdynams, skynimui (nuotr. 3).

3

Veislė ‘Comic’ – išskirtinai patraukli žiedo spalva, forma, tinka želdynams, skynimui (nuotr. 4).

4

Veislė ‘Amoretta’ (1960 m., Tenhagen Bros., Nyderlandai) – išraiškinga žiedo spalva, lyg su padūmavusiu apnašu išorinėje vainiklapių pusėje (nuotr. 5).

5

13-oji grupė – Fosterio grupės tulpės. Pražysta balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje (ankstyvosios), vidutinio aukščio, kai kurios veislės dėmėtais ar dryžuotais lapais, žiedai labai dideli, plačiai išsiskleidžiantys. Žydi palyginti trumpai, tačiau labai įspūdingai.

Veislė ‘Purissima’ (1943, Van Tubergen, Nyderlandai) – labai puošni, ilgos žydėjimo trukmės tulpė. Tinka skynimui, želdynams (6 nuotr.).

6

Žinia apie žydinčias tulpes pasidalijo VU Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Janina Puočiauskienė. Nuotraukose – tik kelios iš daugelio šiuo metu VU Botanikos sode žydinčių tulpių veislių. Užsukite!