ŽYDĖJIMO KALENDORIUS

2022 06 20

Vaizdas VU Botanikos sode Kairėnuose keičiasi kone kiekvieną dieną – šiuo metu galime stebėti itin aktyvų augalų augimą – kasdien pražystančius augalus, besiskleidžiančius žiedynus. Ko gero, nesuklysime sakydami, kad bijūnai šiuo metu išgyvena renesansą – nuostabiai kvepiantys ir žydintys krūmai yra itin mėgiami gėlynuose, parkuose. Anksčiau kiekvienoje kaimo troboje žydėję bijūnai kurį laiką buvo primiršti, tačiau dabar jų populiarumas auga labai sparčiai. Taip pat pradeda žydėti dar viena sodo puošmena, kurią galime atskirti net nematę, užtenka užuosti – tai rožės.

RODODENDRYNE spalvų jūrą keičia lapija – rododendrų žydėjimas baigėsi, tačiau pasivaikščiojimas Japoniškame sode ir rododendryne dovanos puikiausius įspūdžius.

DENDROLOGINĖSE KOLEKCIJOSE ŽYDI daug rožių rūšių ir veislių, tokių kaip: Rosa pendulina 'Harstadt', R. spinosissima 'Harrions Yellow', Rosa 'Katri Vala', R. spinosissima  'Ormiston Roy' ir 'Single Cherry', R. omeiensis 'Pteracantha', R. 'Therse Bugnet' ir kt. Senosiose dendrologijos kolekcijose jau žydi puošnioji kolkvicija (Kolkwitzia amabilis), kvapusis vytmenys (Zabelia tyaihyoni), paprastasis pupmedis (Laburnum anagyroides); pradėjo žydėti įvairios jazminų (Philadelphus) rūšys; tebežydi puošnusis kalikantas (Calycanthus floridus), skėtinė magnolija (Magnolia tripetala), įvairios sausmedžių (Lonicera), karaganų (Caragana), putinų (Viburnum) rūšys.

ŽOLINIŲ DEKORATYVIŲ AUGALŲ KOLEKCIJOSE labai įdomiai šiuo metu atrodo alpinių augalų kolekcija, kuri po persodinimo ir pirmos žiemos naujoje vietoje sustiprėjo. Kasdien pasirodo nauji žiedai ir spalvos. Alpinių augalų kolekcijoje maloniai stebina gražūs česnakų (Allium) žiedynai, daugiametis linas (Linum perenne), geltonoji plėnuvė (Asphodeline lutea) ir dar gausybė įvairiausių augalų rūšių. Šalia šios kolekcijos galima apžiūrėti šviesiamėgius augalus, pvz. eremūrus (Eremurus), palemonus (Polemonium), bajores (Centaurea), smaliukes (Viscaria) ir kt. Jau galima gėrėtis pirmaisiais pražydusiais bijūnais (Paeonia). Daugiausia jų parodė savo spalvas naujausiame plote – plačioje erdvėje prie Europos Sąjungos žiedo, už parko. Ten patogu apžiūrėti kiekvieną augalą iš visų pusių. Verta aplankyti šilropių (Sempervivum) kolekciją Akmenyne (parko pietiniame pakraštyje) ir parke – ant antrųjų dvaro rūmų pamatų. Šiuo metu ten atsivėrė tiesiog nuostabūs vaizdai. Džiugina ne tik šilropių skrotelės, bet ir išaugę bei pradėję žydėti įvairių spalvų žiedynai.

NATŪRALIOS FLOROS AUGALAI ŽYDI ĮVAIRIOSE VIETOSE: parke dėmesį patraukia įvairiausi žoliniai augalai – vilnotasis vėdrynas (Ranunculus lanuginosus) – paparčiai, varpiniai augalai, miškinė notra (Stachys sylvatica), daugiažiedė baltašaknė (Polygonatum multiflorum) ir daug kitų. Tvenkinių vandens paviršiuje žydi paprastosios lūgnės (Nuphar lutea), standžialapė kurklė (Ranunculus circinatus), pakrantėse – varpiniai, viksvos, geltonieji vilkdalgiai (Iris pseudacorus) ir kt. Žymiai padaugėjo žydinčių augalų atvirose saulėtose botanikos sodo vietose.

Plačiau apie bijūnų kolekciją

Rožių kolekcija