SODO ŽYDĖJIMO KALENDORIUS: GEGUŽĖ

2022-04-29 iki 2022-05-20

Brangūs lankytojai, kviečiame pasimėgauti gegužės mėnesį žydinčių augalų gausa, pasigėrėti spalvomis, kvapais, pailsėti ir pabėgti nuo miesto šurmulio. Jūsų patogumui – penktadienį ir savaitgalį veikia papildoma kasa ir įėjimas pro Japonišką sodą (nuo 10 val.). Taip pat kviečiame pasigrožėti sodo panorama nuo Žaliojo pastato, aplankyti Dygųjį sodą.

Antrąjį pavasario mėnesį išlydime su gausiais pavasarinių augalų žiedais, kuriais galėsime džiaugtis dar bent porą savaičių (žinoma, jeigu bus palankus oras). Tai pavasarinė erika (Erica carnea), kuria galite pasigėrėti Rododendryne, dendrologinėse kolekcijose ir kitose sodo vietose. Taip pat Rododendryne jau žydi gausiažiedis bereinutis (Pieris floribunda), viršūnžiedė pachisandra (Pachysandra terminalis), ankstyvasis baltvas (Abeliophyllum distichum), pačiame žydėjime daūrinis rododendras (Rhododendron dauricum) ir kasdien skleidžiasi vis naujos ankstyvųjų rododendrų rūšys, pradeda žydėti Saržento vyšnios (sakuros, Prunus sargentii).

Dendrologinėse kolekcijose gausiai žydi geltonžiedė sedula (Cornus mas), forsitijos (Forsythia), pradeda žydėti magnolijos (Magnolia). Šiuo metu žydi japoninės (Magnolia kobus) ir žvaigždėtosios magnolijos (Magnolia stellata). Deja, orų sąlygos buvo mažiau palankios plačiažiedei magnolijai (Magnolia x loebneri) ‘Merill‘, kurios žiedų sulaukėme šiek tiek mažiau. Taip pat jau žydi japoninės magnolijos šiaurinis varietetas (Magnolia kobus var. borealis). Po truputį skleidžiasi lelijažiedės magnolijos (Magnolia liliiflora) ‘Betty‘.

Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijose akį patrauks ryškių spalvų gausa. Užsukite pasigrožėti žydinčiomis įvairių raktažolių (Primula) rūšimis ir veislėmis, šilagėlėmis (Pulsatilla),  hiacintais (Hyacinthus), bergenijomis (Bergenia), įvairiausiomis tulpėmis (Tulipa). Ko gero, daugumos lietuvių mylimas ir daugelyje sodų auginami narcizai (Narcissus), nustebins savo rūšių ir veislių gausybe. Taip pat jau pradeda žydėti ir įvairių veislių žydrės (Muscari), eleborų (Helleborus) rūšys ir jų veislės, įvairių rūšių margutės (Fritillaria), scylės (Scilla), puškinijos (Puschkinia), purienos (Caltha), auskarėliai (Dicentra) ir adoniai (Adonis). Gal ne visiems pažįstamas augalas ir retas sodininkų kolekcijose, bet itin dekoratyviais žiedais – Kanadinė sangvinarija (Sanguinaria canadensis f. multiplex). Kviečiame atkreipti dėmesį į Alpinių augalų kolekciją – tai kalnų augalų, augančių įvairiose buveinėse ir prisitaikiusių prie įvairių ekologinių sąlygų, visuma. Pirmiausiai laukiame bestiebio gencijono (Gentiana acaulis) žiedų (gegužės pirmoje pusėje), kiek vėliau – driadų (Dryas drummondii).

Pavasarį – itin aktyvus ir gausus natūralios floros augalų žydėjimas. Praplėskite savo akiratį, susipažinkite su galbūt dar nematytais augalais ar jų rūšimis. Pavyzdžiui, ko gero, dauguma žinome plukę (Anemone), tačiau ar žinote, kad Lietuvoje yra savaime paplitusios 3 plukių rūšys, tai – geltonžiedė plukė (Anemone ranunculoides), baltažiedė plukė (Anemone nemorosa) ir lieknoji plukė (Anemone sylvestris). Taip pat jau žydi pavasarinis švitriešis (Ficaria verna), paprastasis rūtenis (Corydalis solida), šlaitinė našlaitė (Viola collina), pavasarinė raktažolė (Primula veris), vaistinė plautė (Pulmonaria officinalis), pražangialapė blužnutė (Chrysosplenium alternifolium) ir kt. Iš medžių žydi blindė (Salix caprea), paprastasis klevas (Acer platanoides), o greit pasklis ir paprastosios ievos (Prunus padus) žiedų stiprus aromatas – žiedynai jau susiformavo.

Išsamiau apie augalus ir kolekcijas:

Apie plukes

Apie raktažoles

Apie pavasarines erikas

Apie magnolijas

Alpinių augalų kolekcija

Pavasarį žydinčių žolinių dekoratyvinių augalų kolekcija

Daugiau apie savaiminę florą