VU BOTANIKOS SODAS SVEIKINA DR. DANUTĘ JADVYGĄ DAINAUSKAITĘ GARBINGO JUBILIEJAUS PROGA

Šį pavasarį gražų Jubiliejų švenčia žinoma mokslininkė, gėlių pasaulio žinovė ir puoselėtoja dr. Danutė Jadvyga Dainauskaitė, kuri savo gyvenimą paskyrė augalams ir jų populiarinimui. Sveikiname Jubiliatę ir linkime sveikatos bei stiprybės.

Dr. D. Dainauskaitė gimė 1942 m. kovo 4 d.  Vilniuje. 1965 m. baigė Vilniaus universitetą ir įgijo biologo-augalų fiziologo, biologijos ir chemijos mokytojo kvalifikaciją.  1965 m. pradėjo dirbti Vilniaus universitete: pradžioje – Botanikos eksperimentinėje mokomojoje laboratorijoje (dabar VU Botanikos sodo Vingio skyrius), o nuo 1968 metų Botanikos ir genetikos katedroje laborante. Vėliau, nuo 1974 m. iki 1978 m., jaunesniąja moksline bendradarbe Augalų ir gyvulių augimo stimuliatorių tyrimų probleminėje laboratorijoje. D. Dainauskaitė 1977 m. apgynė daktaro disertaciją „Pašarinių pupų jautrumo EDTA ir mutabilumo analizė, ir margalapiškumo, indukuoto kompleksonu M1 kartoje ypatumai“. Mokslinio darbo kryptis – biologija, augalų introdukcija, augaliniai resursai ir želdinimas. Nuo 1978 m. iki 1992 m. dirbo moksline bendradarbe tuometiniame Lietuvos MA (dabar Vytauto Didžiojo universiteto) Botanikos sode.

1992 m. gegužės mėn. pradėjo dirbti Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto, Botanikos ir genetikos katedroje vyr. mokslo darbuotoja ir kūrė Gėlininkystės skyrių Botanikos sode, Kairėnuose. Mokslinių tyrimų kryptis – augalų introdukcija ir aklimatizacija, genetiniai ištekliai, želdinimas, gamtosauga. VU Botanikos sode, kartu su Vilniaus universiteto Botanikos sodo darbuotojais, Gėlininkystės skyriuje rinko ir kaupė Lietuvos selekcininkų sukurtas gėlių  veisles, hibridus ir numerinius sėjinukus. Paskelbė apie 20 mokslinių ir mokslo populiarinamųjų straipsnių. Parašė keletą knygų lietuvių kalba: „Flioksai“ (1986), „Ankstyvosios daugiametės gėlės“ (1988), „Lietuvių gėlės tėvynėje ir svetur“ (2019). Padėjo Lietuvos gėlių selekcininkams išleisti pirmąjį Lietuviškų gėlių veislių registrą. Gėlių kolekcijų kaupimas ir išsaugojimas, augalų biologinių-dekoratyvinių savybių tyrimas bei kolekcijų kaupimas yra pagrindiniai darbai, kuriuos vykdė dr. D. Dainauskaitė.

1996–2012 m. dr. D. Dainauskaitė buvo Lietuvos gėlių selekcininkų draugijos pirmininkė, nuo 2012 m. šios draugijos garbės narė. Kasmet ji su kolegomis organizuodavo 3–5 respublikines ir vietines gėlių parodas, dalyvaudavo naujausių gėlių veislių įvertinimo komisijose. Skaitė paskaitas visuomenei gėlių auginimo, dauginimo, aplinkos tvarkymo, gėlių selekcijos, gamtos apsaugos temomis. Žinomas Lietuvoje ir pasaulyje gėlių selekcininkas P. Puidokas 2019 m. sukūrė ir jai skyrė viendienės veislę pavadintą ‘Danutė Jadvyga Dainauskaitė’ (nuotraukoje).