Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

PAMINĖTA TARPTAUTINĖ BIOĮVAIROVĖS DIENA

Jau 17-ąjį kartą Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose buvo švenčiama Tarptautinė biologinės įvairovės diena.

2018 m. gegužės 19 d. VU Botanikos sode buvo organizuojamos įvairiausios veiklos, susijusios su Biologine įvairovės pažinimu bei išsaugojimu ir skirtos įvairaus amžiaus lankytojams. Džiugina tai, kad šioje šventėje dalyvauti vis dažniau prisijungia ne tik VU Botanikos sodo darbuotojai ar VU Gyvybės mokslo centras, bet ir kitos gamtą puoselėjančios organizacijos: Lietuvos Gamtos fondas (LGF), Gamtos tyrimų centras (GTC), Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC), Lietuvos ornitologų ir entomologų draugijos bei įvairios privačios įmonės ar atstovai, kurie rūpinasi biologinės įvairovės išsaugojimu.
Šventės metu vyko įvairiausios veiklos: lankytojai buvo kviečiami į VU Botanikos sodo ir VU Gyvybės mokslų centro mokslininkų vedamas pažintines ekskursijas, pristatančias gausias Botanikos sodo dekoratyvinių augalų kolekcijas bei savaiminę florą. Vyko vaikų konkurso „Mano žalioji palangė“ nugalėtojų apdovanojimai, organizuoti kartu LMNŠC. Lankytojus džiugino VU pučiamųjų instrumentų orkestro „Oktava“ bei apeiginio folkloro ansamblio „Kūlgrinda“ koncertai.
Lankytojus kvietė Lietuvos mokslininkų skaitomos paskaitos „Tas įdomusis grybų pasaulis“ bei „Kokia aplinka yra draugiška paukščiams mieste“. Augintinius demonstravo ir mokino jais rūpintis LMNŠC bei šunų dresavimo mokyklos „Reksas“ atstovai. Interaktyviomis pramogomis viliojo arboristų stendas, kviečiantis susipažinti su didelių medžių išsaugojimų ypatumais ir suteikęs galimybę visiems norintiems saugiai pasižvalgyti po sodą iš medžių viršūnių.
Gamtos fotografijų klubo „Žaliasis skėtis“ nariai, skirtingų profesijų žmonės, susibūrę iš įvairiausių Lietuvos bei pasaulio šalių kvietė į parodos atidarymą, kurioje žavėjo nufotografuotos unikalios Lietuvos gamtos akimirkos, o Lietuvos Gamtos fondo atstovai supažindino su projektu, skirtu CO2 emisijų sumažinimas atkuriant nusausintus ir degraduojančius durpynus Šiaurės Europos lygumose. Kūrybinių dirbtuvių organizatoriai edukacijų metu kvietė geriau pažinti ir darniai naudotis mūsų Gamtos teikiamais turtais.
2018 m. Tarptautinės biologinės įvairovės dienos pagrindinis akcentas buvo Biologinės įvairovės konvencijos 25–metis. Tai unikali proga pabrėžti jos tikslų pasiekimus nacionaliniu ir pasaliniu mastu bei nubrėžti gaires ateičiai, apsvarstyti veiksmus, susijusius su 2011-2020 metų strateginiu biologinės įvairovės išsaugojimo planu. Pasaulio botanikos sodai, kaip ir VU Botanikos sodas sudaro sąlygas susipažinti tiek su vietinės, tiek su įvairių pasaulio kraštų ne tik augalijos, bet ir visos natūralios gamtos įvairove, nuolat vykdamos edukacinės veiklos, atskleidžiančios svarbias reikšmes bei jai kylančias grėsmes.
Tarptautinė biologinės įvairovės diena Lietuvoje minima nuo 2001 m. Kasmet visuomenė kviečiama atkreipti dėmesį į vieną iš biologinės įvairovės išsaugojimo aspektų – klimato pokyčių ar žemdirbystės įtaką, invazinių organizmų pavojų, specifinėms ekosistemoms kylančias grėsmes, miškų išsaugojimą.