Vilniaus universitetas

MENIU

Uždaro grunto augalų kolekcijų grupė

UŽDARO GRUNTO AUGALŲ KOLEKCIJŲ GRUPĖ

Uždaro grunto augalai Vilniaus universiteto botanikos sode buvo auginami nuo pat jo įkūrimo 1782 metais.

Lepiems, prie Lietuvos klimato nepritampantiems augalams dabartinės Pilies gatvės Nr. 22 namo kieme buvo pastatyti šiltnamiai, kuriuose įkurdino iš Gardino botanikos sodo atvežtus atogrąžų ir paatogrąžių augalus.

1807 metais augalai perkelti į naujai pastatytas oranžerijas dabartinio namo Nr. 8 Barboros Radvilaitės gatvėje vietoje, kur augo iki 1842 metų, kai universitetas buvo uždarytas.

Stepono Batoro universiteto gamtininkams atkūrus botanikos sodą Vingyje ir ten1929 metais pastačius oranžerijas, vėl pradėti auginti egzotiniai šilumamėgiai augalai.  

Šiais akademinėms botanikos studijoms, moksliniams tyrinėjimams bei visuomenės švietimui skirtais augalais lankytojai galėjo grožėtis iki 2006 metų, kai dėl pablogėjusios statinių būklės, augalai buvo perkelti į Didyjį šiltnamį Kairėnuose.

2011 m. kovo 17 dieną Vilniaus universiteto Senato nutarimu buvo įsteigta Uždaro grunto augalų kolekcijų grupė. Didžiajame šiltnamyje ir Dygiajame sode dabar auga apie 600 taksonų iš Afrikos, Amerikos, Australijos, Azijos atogrąžų ir paatogrąžių kilusių augalų. Didelis dėmesys skiriamas jų sistematinei ir morfologinei įvairovei. Šiltnamyje jie sugrupuoti geografiniu ir ekologiniu principu, kad lankytojai galėtų susipažinti su tolimiems žemynams būdingais atogrąžų ir paatogrąžių augalais, tyrinėti jų prisitaikymus prie tenykščių klimatinių sąlygų, perprasti augimo poreikius.

DARBUOTOJAI IR KOLEKCIJOS

Teresė Jokšienė – uždaro grunto augalų kolekcijų vyr. kuratorė. (terese.joksiene@bs.vu.lt; tel. +370 68511535; +370 5 2193220). Kuruojamos kolekcijos: