Vilniaus universitetas

MENIU

Kraujalakė (Sanguisorba)

Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis L.

Šeima – Rosaceae
Sinonimai:
lietuvių kalba – sravanosė. Anglų kalba great burnot, meadow sanguisorba.
Paplitimas:
Lietuvoje sutinkama drėgnose pievose, pakrūmėse, upių, ežerų pakrantėse. Žydi birželio- rugpjūčio mėnesiais. Sėklos subręsta rugpjūčio – spalio mėn. Kiti šaltiniai nurodo kad kraujalakės auga tiek drėgnose, tiek apysausėse dirvose, bei gali augti saulėtose vietose.
Iš šaltiniuose pateiktos medžiagos galima spręsti, kad kraujalakė yra nereiklus, gerai prisitaikantis prie įvairaus apšviestumo ir skirtingų dirvos tipų augalas.

 

 
Piešinys iš Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé. Flora von Deutschland Österreich und der Schweiz. 1885, Gera, Germany
 
Augalo savybės:
Daugiametis 0.6 – 1 m aukščio žolinis, vienanamis augalas. Apvaisinimas vyksta vabzdžių pagalba.
Maistinė ir vaistinė žaliava:
Kaip maistinė (prieskoninė) žaliava naudojami lapai. Tačiau dažniau maistui – padažams, sriuboms, actui, sviestui pagardinti yra naudojami Sanguisorba minor Scop. Lapai, iš anglų kalbos išvertus šio augalo pavadinimą, ji vad. „salotinė kraujalakė“. Salotinė kraujalakė kvepia agurkais, ir buvo žinoma, kad kaip pagaras jau Hanų dinastijos valdymo laiku (206 m.pr.Kr. – 220 m.po Kr.) Kinijoje. Taip pat „salotinė kraujalakė“ yra viena iš populiaraus Frankfurto žaliojo padažo sudedamųjų dalių.
Kaip vaistinė žaliava naudojama kraujalakės šaknys ir šakniastiebiai. Žaliava ruošiama rudenį. Iškastos šaknys nuplaunamos, supjaustomos smulkiais griežinėliais, apvytinamos lauke. Tuomet džiovinamos saulėtoje vietoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40°C temperatūroje.
Augalo medicininis poveikis ir veikliosios medžiagos:
Vaistinė kraujalakė kaupia raugines medžiagas (ypač daug taninų), todėl turi antiuždegiminių, kraujavimą stabdančių savybių. Šaknų ir šakniastiebių nuoviras vartojamas vidiniams kraujavimas stabdyti (gimdos, virškinamojo trakto ir kt.). Kraujalakių šaknų silpnas nuoviras gali būti vartojamas esant viduriavimui ar vėmimui su krauju. Sanquisorba minorScop.lapai turi daug vitamino C.
Išoriškai kraujalakių nuoviras gali būti naudojamas įvairiems odos pažeidimams gydyti (nudegimams, žaizdoms). Kraujalakės ir vazelino mišiniu patepus egzema turinčių žmonių odą ženkliai pagerėja odos būklė.
Vaistinės kraujalakės nuoviras gali būti naudojamas viduriams kietinti. 
Kaip antiuždegiminis vaistas skiriamas sergant angina, gingvitu, stomatitu.
Keletas šaltinių teigia, kad kraujalakės nuoviras gali būti naudojamas kaip kontraceptikas.
Kontraindikacijos:
Kraujalakės nuoviro nepatariama naudoti sergantiems infekcinėmis žarnyno ar kitų gleivinių ligomis. Tačiau kiti šaltiniai nurodo, kad šaknų nuoviras tinkamas gydyti dizenteriją.
Kol kas vaistinė kraujalakė nėra labai plačiai ištirtas augalas. Nežinomos pagrindinės veikliosios medžiagos. Nežinomos dozės kurios sukelia nepageidaujamą poveikį.
Tačiau be vaistinių ir maistinių savybių vaistinė kraujalakė yra labai dekoratyvus augalas, kurio žiedynai primena raudonas kiškio uodegėles, todėl yra rekomenduojama visiems mėgstantiems komponuoti sausas puokštes.
 

Aurelija Varnaitė-Drumstienė 2006-10-16