ŽEMĖS IR APLINKOS MENO PARODA RYŠIAI

2018-09-08 iki 2018-10-31

Rugsėjo 8 d. VU botanikos sode Kairėnuose (Kairėnų g. 43, Vilnius) buvo atidaryta unikali paroda po atviru dangumi - Žemės ir aplinkos meno paroda RYŠIAI.
Botanikos sode Kairėnuose žemės ir aplinkos meno parodos pradėtos organizuoti nuo 2003 metų. Tai vienintelis tradiciškai kasmet vykstantis Lietuvoje žemės meno projektas Gamta IR Menas, kurio tikslas – suteikti galimybę menininkams kurti gamtoje, atrasti ryšį su ja, vystyti dialogą tarp meno, gamtos, menininko ir žiūrovo.
RYŠIAI – keturioliktoji šio projekto paroda. Joje savo darbus pristatė įvairiausių sričių menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos bei Rusijos (keramikai, skulptoriai, tapytojai, tekstilininkai, floristai bei kt.). Didžioji dalis kūrinių yra žemės meno (Land art) darbai, sukurti naudojant tik gamtines medžiagas bei aplinkos meno (Environmental art) darbai, sukurti iš dirbtinių įvairių medžiagų, integruoti į tam tikrą erdvę, pritaikyti prie vietinio gamtovaizdžio.
RYŠIAI sąvoka yra labai plati, tad kiekvienas menininkas savo darbe ryšį išreiškia per savo matymo prizmę, siekiant, kad šio meno svarbiausiai interpretacija – surasti ryšį su gamta.
Šiemet parodoje dalyvauja 19 darbų, kurių autoriai: Aleksandr Nikituk (Ukraina), Aleksandr Yarunin (Rusija), Birutė Bikelytė, Eglė Lekevičiūtė, Eglė Maskaliūnaitė, Elžbieta Jankovska-Bortkevič, Greta Kardišiūtė- Kardi, Ieva Černiauskaitė, Irina Amosova-Novikova, Martynas Gediminas, Jānis Gutāns-Grasis ir Sanda Zeme (Latvija), Jelena Škulienė, Karolina Kunčinaitė, Kristina Šaltytė, Domas Ignatavičius, Lina Jonikė, Natalija Učvatova, Virgilijus Kubilius, Rūta Dzindziliauskaitė, Vygantas Vėjas, VU Kinetinis teatras.
Žemės menas (Land art) gimė XX a. 6-to dešimtmečio pabaigoje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pradžioje šis menas buvo tarsi protestas prieš komercinį meną ir aplinkos užterštumą, o mūsų laikais jis kovoja už gamtos išsaugojimą ir yra bendravimo priemonė tarp kūrėjų bei mokymo priemonė, sutiekianti galimybę pažinti save gamtoje. Žemės menas – tai menas, išreiškiantis žmogaus ir gamtos santykį, tai ne skulptūros ar objektai, kurie išnešami iš galerijų eksponavimui lauke, bet menas, kai menininkas, įkvėptas kraštovaizdžio savo darbu siekia jį praturtinti ir dar labiau išryškinti. Tuomet gamta ir menininkas tampa neatskiriami bendro kūrinio autoriai. Be aplinkos žemės meno kūrinys tiesiog praranda savo esmę. Kūrinys turi įsilieti į vietinį gamtovaizdį, ir tapti neatsiejama jos dalimi. Kurdamas menininkas jokiu būdu negali pakenkti gamtai, jis siekia padėti šiuolaikiniam skubančiam žmogui pastebėti ir atrasti gamtą iš naujo.
Daugiau informacijos apie buvusias parodas
Parodos RYŠIAI darbų procesą galimą pamatyti: https://www.facebook.com/LandArt.Lt
Paroda truks iki 2018 m. spalio 31 d. arba kol kūriniai susilies su aplinka.
Kontaktinis asmuo:
Parodos kuratorė