Vilniaus universitetas Vilniaus universiteto botanikos sodas

Uždaro grunto augalų kolekcijų grupė

Oranžerija (šiltnamiai) iš Vingio į Kairėnus

Visame pasaulyje yra daugybė botanikos sodų. Viena iš  lankomų vietų juose - oranžerijos, kurios visus metus vilioja lankytojus grožėtis kolekcijomis, surinktomis iš viso pasaulio. Oranžerijose yra sukurtos specialios klimatinės sąlygos egzotiniams augalams auginti. Lankytojai gali grožėtis įvairiomis ekspozicijomis, kurios žavi ne tik augalais ar jų kvapais, bet ir neįprastą atmosferą kuriančiais egzotiniais paukščiais ar vandens telkinių gyventojais ištisus metus.
Vilniuje, Vingio parke įkurto Botanikos sodo pirmųjų oranžerijų istorija prasideda nuo 1926 – 1930 m. Oranžerijos  buvo skirtos tropiniams ir subtropiniams augalams eksponuoti. Tuo metu statytos oranžerijos smarkiai nukentėjo per II  pasaulinį karą. Jas taip pat  niokojo Neries potvyniai.

1954 metais šiltesnių kraštų augalų buvo sukaupta apie 900 rūšių ir veislių. 1964 m. Botanikos sodo teritorija išsiplėtė ir buvo pastatyti trys nauji šiltnamiai.

Įėjimas į Vingio Botanikos sodo oranžerijas, statytas 1926 – 1930 m.

1974 metais botanikos sodą perkėlus į Kairėnų dvarvietę augalų geografijos Vingyje. Tik 2006 m. pavasarį egzotiniai augalai buvo perkelti iš griuvančio šiltnamio vingyje į Kairėnus, į naujai pastatytą šiltnamį. Jo plotas 240 m2, žiemos metu šildomas dujomis.Šiltnamyje vyrauja +16 žiemą +27 vasarą.

Galima pamatyti daugiau kaip 850 taksonų augalų (~109 šeimos, ~330 genčių). Gausesnės šeimos: Cactaceae, Crassulaceae, Liliaceae, Moraceae, Fabaceae.

Dabartinis šiltnamis yra tik laikina vieta augalams laikyti, kol bus įrengta oranžerija. Pastaroji bus pritaikyta subtropiniams, tropiniams ir dykumų augalų kolekcijoms eksponuoti. Šiuo metu kairėje šiltnamio pusėje yra eksponuojami sukulentai, paparčiai (Adiantum sp., Cyrtomium sp., Davallia sp., Asplenium sp. ir kt.), bromelijos (Bromelia sp.), cikai (Cycas sp.) ir kt. Dešinėje pusėje aukštesni, daugiausiai sumedėję augalai – araukarijos (Araucaria sp.), fikusai (Ficus sp.), bananai (Musa sp.), alyvmedžiai (Olea sp.), kazuarinos (Casuarina sp.) ir kt. Lankytojai į šiltnamį, įleidžiami iš anksto susitarus, pavieniai arba grupelėmis.Tturimų augalų kolekcija nėra pritaikyta nuolatiniam lankymui.

Perkėlus augalus į Kairėnų Botanikos sodą 2011 metų kovo 17 dieną, senato nutarimu buvo įsteigta Uždaro grunto augalų kolekcijos grupė.

Uždaro grunto augalų kolekcijos grupės, botaninių kolekcijų kuratorė Akvilė Pečiulytė.
El. paštas: akvile.peciulyte[at]gmail.com arba akvile.peciulyte[at]bs.vu.lt