Vilniaus universitetas

MENIU

Apie mus

Apie mus
Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodas įkurtas 1781 metais ir šiandieną tebetęsia daugiau nei prieš pora amžių pradėtas tradicijas: čia vykdomi moksliniai tiriamieji darbai, studentai atlieka praktikas, rengia kursinius, bakalaurinius, magistrinius, daktaro darbus. Tačiau kartu, po keliasdešimties nelengvų išbandymų, pertvarkų, reorganizacijų metų, panardinusių jį į savotišką užmarštį (XX a.), jis ir vėl iš naujo atrandamas plačiosios visuomenės. Jis tampa vis daugiau žinomas ir lankomas, ne tik kaip švietėjiškas bet ir kaip kultūrinis, rekreacinis, turizmo centras. VU Botanikos sodas nuo 1974 m. įsikūręs dviejose vietose: Kairėnuose (191,5 ha) ir Vingyje (7,35 ha). Jo bendras plotas siekia kone 199 ha ir tai vienas didžiausių sodų tiek visame Baltijos jūros šalių regione, tiek Rytų bei Vidurio Europoje. VU Botanikos sodo augalų kolekcijos taip pat vienos iš gausiausių šiame regione (beveik 10 000 pavadinimų augalų). Kai kurios iš šių kolekcijų, kaip, pavyzdžiui, serbentų – vienos didžiausių Europoje, kitose sukauptas unikalus augalų genofondas (žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijose saugoma per 600 Lietuvos selekcininkų sukurtų veislių).
Sodas Kairėnuose pastaruoju metu išgyvena tikrą pakilimą, po ilgoko ir nelengvo keturių dešimtmečių jo kūrimosi šiaurės rytiniame Vilniaus miesto pakraštyje laikotarpio, pagaliau jis tapo ne tik akademiniu ar dešimčių tūkstančių lankytojų pamėgtu rekreaciniu objektu, bet ir kultūriniu, reprezentaciniu (VU, miesto, šalies) centru. Jo erdvėse kasmet organizuojami švietėjiški renginiai, meno parodos, muzikinių festivalių koncertai, jau tapo įprastu reiškiniu. Nauja tradicija, - čia organizuojami įvairūs svarbūs universiteto, užsienio šalių ambasadų renginiai (kaip, pavyzdžiui, Šiaurės šalių inicijuotos viduvasario šventės), pažymimi Lietuvos valstybei svarbūs įvykiai (kaip, - Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai atminimo proga, ES šalių parlamentų atstovų bei ambasadorių 2014 m. pavasarį sode pasodintas 28 europinių liepų žiedas). Botanikos sodas Kairėnuose nepaliaujamai plėtojasi toliau: čia nuolat vyksta naujų ekspozicijų kūrimo, senųjų pertvarkymo, pastatų atnaujinimo, bendrosios infrastruktūros plėtojimo, naujų projektų įgyvendinimo darbai. Čia nuolatos vyksta veiksmas.
Vingyje, taip pat siekiame pradėti ten likusio sodo skyriaus esminio atnaujinimo darbus, parengti keli jo atgaivinimo projektai, pradėti ir pirmieji darbai: pagrindinis buvusių šiltnamių komplekso bokštas pertvarkytas į koncertams, kitiems kultūriniams renginiams skirtą sceną (bandome suaktyvinti kultūrinį gyvenimą ir šioje vietoje), pradėti techninių tinklų atnaujinimo darbai. Čia numatyta pradėti kaupti dar ir vaistinių augalų kolekcijas. Pradžia niekada nebūna lengva, bet sodo kolektyvas pasiryžęs įveikti visas kliūtis ir pasiekti užsibrėžtą tikslą.

VU Botanikos sodo direktorius dr. Audrius Skridaila

Veiklos ataskaitos

Projektai

Istorija

Bendradarbiavimas

Skyriai

Kontaktai